0

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos /papildināts 14.12.20/

Nupat izskatās, ka slīcēju glābšana pāriet pašu slīcēju rokās, jo slimnīcas ir pilnas. Tāpēc jāsaprot, kas ir jādara, ja gadās saslimt, lai slimību varētu vieglāk pārciest. Ārstēšanās ieteikumu ir daudz, tos izvērtējot esmu nonācis pie, manuprāt, ļoti loģiska ārstēšanas plāna. Lai saprastu, kā var cīnīties ar šo „zvēru”, ir jāsaprot tā daba.

Skaidrs, ka šis vīruss ļoti atšķiras no citiem respiratoriem un gripas vīrusiem. Tas nemaz nav respirators, kaut arī ienāk caur elpošanas ceļiem. To vajadzētu nosaukt par asinsvadu vīrusu, jo tas izsauc asinsvadu iekšējā slānīša – endotēlija iekaisumu un veido trombus vissīkākajos asinsvados, pilnīgi tos nosprostojot.

Visbiežāk cieš plaušas, jo ap plaušu elpojošo struktūru – alveolām atrodas ļoti sīku asinsvadu pinums ar ļoti plānām un „caurumotām” sieniņām, caur kurām asinīs no ieelpojamā gaisa ienāk skābekļa molekulas un ar izelpojamo gaisu iziet ārā CO2. Kad vīruss ar ieelpoto gaisu nonāk šajos asinsvados, tas izraisa asinsvadu endotēlija bojājumu, iekaisumu un trombozi. Gāzu apmaiņa caur alveolām vairs nevar notikt, cilvēks slāpst no skābekļa trūkuma, arī ventilācijas aparatūra ar intubāciju nevar palīdzēt, jo plaušu faktiski nav – ir plaušu masa pilna ar asinsvadu trombiem.

Otra vājā vieta ir nieres, tur arī veidojas līdzīga aina, kad vīrus rada iekaisumu un trombozi asinsvadiņu kamoliņos – glomerulos, caur kuriem filtrējas urīns. Ja tas notiek, nieres nevar filtrēt urīnu, notiek organisma intoksikācija, glābt var „mākslīgā niere”.

Cieš arī galvas smadzenes, no skābekļa bada sākas galvassāpes, var veidoties insults ar visām no tā izejošām sekām. Arī pēc pārslimošanas neviens gudrāks nav palicis.

Visnotaļ drūms skatījums uz vīrusa nedarbiem. Taču ir pētījumi un ārstēšana, kas vieš cerības. Izrādās, Covid 19 slimību ir jāārstē pavisam citādi – ne tā, kā parasto respiratoro vīrusu vai gripas izsaukto infekciju, kuras gadījumā, mēs ārsti, aicinājām paciest temperatūru, jo, kad ir temperatūra virs 38*, organismā izstrādājas antivielas.

Covid 19 gadījumā tieši t* paaugstinājums veicina trombu veidošanos, tāpēc tā ir jāpazemina, turklāt, nevis ar paraceptamolu vai kādu citu nespecifisko pretiekaisuma līdzekli, bet, konkrēti, ar aspirīnu. Lietojot Aspirīnu, tiek nošauti 3 zaķi ar vienu šāvienu. Aspirīns darbojas kā antiagregants – neļauj salipt eritrocītiem un trombocītiem, darbojas pret iekaisumu, neļaujot darboties iekaisuma prostaglandīniem un, treškārt, mazina temperatūru, iedarbojoties uz t* regulējošiem centriem galvas smadzenēs.

Ne visiem, kas inficējas ar šo vīrusu attīstās šeit ilustrētā aina, gluži otrādi – tas notiek reti, taču pagaidām nav skaidrs, kas ir tie faktori, kas izsauc smagu slimības gaitu. Saslimst gan, liekas, ļoti veselīgi cilvēki, sportisti, gan arī tie, ko mēs saucam par vārgulīšiem. Tā vien liekas, ka šis vīruss nešķiro, kam slimot smagi, kam pavisam viegli, iespējams, jo lielāku vīrusa devu cilvēkam gadās saņemt, jo smagāk tas slimo. Pierādīts, ka maskas lietošana virs mutes un deguna mazina ieelpotā vīrusa devu.

Diemžēl, atšķirt akūtu respiratoru saslimšanu no Covid 19 sākuma stadijā nav iespējams pat ar testēšanu, tāpēc jāpieņem sliktākais un, sajūtot slimības simptomus, jālieto uzreiz aspirīns un citi līdzekļi.

Aspirīnu lieto pa 0.5 gr. 2 reizes dienā izšķīdinātā veidā, ar glāzi silta citronūdens, kuram var pievienot
medu. Aspirīns jādzer pēc ēšanas, lai mazāk ciestu kuņģis. Aspirīnu nedrīkst lietot cilvēki ar kuņģa – zarnu trakta iekaisumu, kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlu, kā arī jebkādas asiņošanas gadījumā. Ja ir šīs slimības, var izlīdzēties ar kārkla mizas novārījumu. Kārkla miza satur vidēji 5 % salicilskābes. Tātad, 10 gramu kārkla mizas, vārot 10 minūtes puslitrā ūdens, vienai reizei vajadzētu pietikt. Kārkla mizas novārījums satur daudz miecvielu, kas aizsargā gļotādas. Šo novārījumu arī lieto pēc ēšanas.

Svarīgi! Bērniem līdz 12 gadu vecumam aspirīna lietošana ir kontrindicēta, jo reti var izsaukt Reja sindromu, kas izpaužas ar aknu un smadzeņu bojājumu. Pētījums par aspirīna pielietošanu https://www.finanzen.de/news/aspirin-und-vitamin-d-beeinflussen-sie-
den-corona-verlauf

Maskavas Universitātes klīnikas ārsti, izmēģinot dažādus medikamentus, panākuši smagu slimnieku mirstības samazinājumu no 60 % uz 11 %. Šajā klīnikā pēc protokola, tāpat, kā mūsu slimnīcās, slimniekus no pirmās dienas ārstē ar antikoogulantiem – zemmolekulārajiem heparīna preparātiem, lai novērstu asinsvadu trombozi. Pielieto kādu no šiem preparātiem: Dabigotran (Pradaxa), Apiksaban, Edoksaban, Rivaroxaban (Xarelto). Pradaxa, piemēram, tiek lietots pa 150 mg 2 reizes dienā ilgstoši, kontrolējot asins recēšanu. Lieto pēc vajadzības arī glikokortikoīdus, lai novērstu „citokīnu vētru” un antibakteriālo terapiju, ja tiešām pievienojas bakteriāla infekcija. Taču jauns ir tas, ka, šai protokolā ir paredzēts lietot arī bromheksīnu un verospironu. Tam ir arī loģisks pamatojums.

Pilna versija par Maskavas Universitātes slimnīcas protokolu Covid 19 infekcijas ārstēšanai skatāma šeit:
https://www.youtube.com/watch?v=h2UBrN6-bwA

Šo protokolu pieminu tāpēc, ka šeit ir doti arī ieteikumi, kā ārstēties mājas apstākļos, lai slimību pārciestu pēc iespējas vieglāk, lai tā nekļūst smaga.

No pirmās saslimšanas dienas ieteikts lietot vai nu nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus: Aspirīn, Nalgedol, Voltaren, utt., kas vienlaicīgi izpilda arī antiagregantu funkciju, vai arī antikoogulantus – Xarelto, Eliquis, Pradaxa, vai kādu citu. Kopā ar nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem antikoogulantus lietot nedrīkst. Kontrindikācija gan antiagregantu, gan antikoogulantu lietošanai ir jebkāda veida asiņošana, ārējas un iekšējas čūlas.

Kā pretiekaisuma līdzekli kopā ar antikoogulantiem iesaka Colchicum, kas ir gatavots no rudens vēlziedes saknes. Tradicionāli to lieto podagras ārstēšanai.

Plaušu aizsardzībai – Bromhexin, pa 8 mg 4 reizes dienā. Tikai slimības sākuma stadijā. Kas ir interesanti: Bromheksīns saista olbaltumu – transmembrāno serīna proteāzi 2, ar kuras palīdzību vīruss caur AKE 2 receptoru iekļūst šūnā. Tādā veidā tiek kavēta vīrusa izplatība. Par šo fenomenu pilns teksts https://link.springer.com/article/10.1007/s00709-020-01506-z

Bromheksīns veicina arī lizocīma veidošanos elpceļos. Lizocīms iznīcina vīrusus un baktērijas. Spironolaktons (Verospiron) pa 25 -50 mg 2 reizes dienā. Verospirons ir urīndzenošs līdzeklis ar vērtīgu blakusietekmi – šī preparāta darbības ietekmē mazinās fibrotisko audu veidošanās pēc iekaisuma plaušu audos, sirds muskulī un citos orgānos, otrkārt, palielinās kālija līmenis serumā, kas Covid 19 gadījumā bieži ir pazemināts. Vēl joki tādi, ka verospirons samazina organismā arī prolaktīna (sievietēm) un testesterona (abiem dzimumiem) līmeni. Tāpēc verospironu lieto akne ārstēšanai un hirsūtisma gadījumā, tas ir, kad sievietēm apmatojums aug pēc maskulīnā tipa. Vairākos pētījumos ir radušās aizdomas, ka tieši testesterons ir pie vainas, ka vīrieši salīdzinoši ar Covid 19 saslimst biežāk. Pārtraucot lietot verospironu, testesterona līmenis atgriežas iepriekšējā līmenī.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7523486/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2357784/

Spāņu pētījumā par D3 vitamīnu, ir pierādīta ļoti labvēlīgā D3 vitamīna ietekme gan profilaksei, gan ārstēšanai. Devai jābūt pietiekami lielai – pirmajā saslimšanas dienā 50 000 SV, tālāk ik pēc 5 dienām pa 25 000 SV. Profilaktiski D3 vitamīns jālieto tik daudz, lai tā līmenis asinīs būtu virs 45 ng/ml. Pētījumu par D3 vitamīna pielietošanu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7456194/

Par fitoterapiju Covid 19 sakarā ir daudz rakstīts www.fitoterapija.lv

Ikdienā jālieto arī daudz šķidruma, gan kvalitatīva ūdens, gan ārstniecības augu tējas veidā. Mums jāņem piemērs no Ķīnas, kur, pateicoties drastiskiem sanitāri epidemioloģiskiem pasākumiem un tautas tradicionālās medicīnas pielietošanai, infekcija ir apstādināta. Kādu laiku ķīnieši jau dzīvo parastā režīmā, kamēr Eiropa un Amerika „cīnās”. Slimībai sākoties, Ķīnā tika mobilizēti tūkstošiem tautas medicīnas speciālistu, kas gatavoja un deva sasirgušajiem maisījumus ar ārstniecības augiem, to rādīja CNN un Krievijas 1. kanāla televīzijā.

Tātad pilns ārstēšanās plāns mājas apstākļos varētu izskatīties tāds:

1. Pradaxa 150 mg 2 reizes dienā, vājākā gadījumā, aspirīns 0.5 gr 2 reizes dienā pēc ēšanas.

2. Colchicinum 0.5 mg 2 reizes dienā

3. Bromhexin 8 mg 4 reizes dienā

4. Verospiron 25 mg 2 reizes dienā no rīta, pusdienā.

5. D3 vitamīns 50000 SV pirmajā dienā, pēc tam katru nedēļu pa 25 000 SV
Šo preparātu iegādei, izņemot aspirīnu un bromheksīnu, nepieciešama ārsta recepte.

6. Augu tēja Covid 19 profilaksei un simptomu mazināšanai

Kārkla miza 15.0 antiagregantīva darbība
Vīgriezes laksti 15.0 antiagregantīva darbība
Bērza lapas 10.0 aknu un nieru darbības atbalstam
Liepas ziedi 5.0 temperatūras pazemināšanai
Lakricas sakne 10.0 imūnreakcijas vājināšanai
Kalmes sakne 5.0 pretvīrusu darbība
Dadža sakne 5.0 pretvīrusu darbība
Salvijas laksti 5.0 pretvīrusu, pretiekaisuma darbība
Asinszāle laksti 5.0 pretvīrusu, pretiekaisuma darbība
Māllēpes ziedi 5.0 atklepošanas veicināšanai
Divas ēdamkarotes augu tējas maisījuma apliet termosā ar 3 glāzēm karsta ūdens, ļaut ievilkties 10 -12
stundas. Ja nav termosa, lēni vārīt 10 minūtes. Lietot pa glāzei 3 reizes dienā pirms ēšanas.

7. Rodiolas saknes pulveri kapsulās „Zelta sakne” pa 1 kapsulai no rīta un pusdienā

8. Uztura bagātinātāju ar bērza tāss ekstraktu betulīnu – BETULFLU vai BETULURO,
BETULIVER, BETULCARD, BETULGASTRO, atkarībā no tā, kādas ir blakus saslimšanas – pa 1 kapsulai 2 reizes dienā.

Par betulīnu: www.fitoterapija.lv
Fitoterapijas līdzekļus var iegādāties drogērijā “Pļavas aptieka”, Baznīcas iela 6, Rīga.

Neviens nevar garantēt pilnīgu izdošanos. Ja tomēr minētie pasākumi nedod uzlabošanos, jāmeklē ārsta
palīdzība un jāārstējas stacionārā, kur noteikti tiks pielietoti parenterāli antikoogulanti, pēc vajadzības,
kortikosteroīdi un antibiotiķi, kā arī skābekļa terapija. Laba lieta rādās barokamera ar skābekli.
Nevaru uzņemties atbildību par šeit piedāvāto ārstēšanu. Esmu tikai apkopojis informāciju, kas man likās
loģiska un reāli noderīga. Sākumā ar interesi, lai zinātu ko darīt, ja nu gadās saslimt pašam vai tuviniekiem,
bet, izvērtējot situāciju, nolēmu padalīties, kaut gan, iespējams, dabūšu dzirdēt pārmetumus, par to, ka
apgrūtinu kolēģus.

Labu veselību vēlot – ārsts Artūrs Tereško

Populārākās tējas