1

Mūsu darbs par godu Latvijas 100 – gadei

Mūsu kompānija z/s Doktus, Dr. Tereško tējas, ir dibināta 1999. gadā, ārstniecības augu tējas individuāli saviem pacientiem ārsta praksē esam gatavojuši kopš 1988. gada, drīz pēc tam, kad tika pabeigtas mācības Baltijas fitokoledžā. Sākotnēji ārstniecības augus vācām divatā ar dzīvesbiedri Baibu, tos ar šķērītēm sagriezām un žāvējām uz mājas balkona. Pavisam cita jauda parādījās, kad iegādājāmies 1936. gada zviedru ekseļmašīnu, ar ko varēja sasmalcināt augu zaļo masu 10 reizes ātrāk. Nodibinot uzņēmumu, pieņēmām darbā 2 strādniekus, bet 2008. gadā, kad uzsākām darbu uzbūvētajā ražotnē Amatas novada Drabešu pagasta Līvu ciematā, uzaicinājām vēl 10 darbiniekus. Ražošanas telpas un noliktava ir ierīkota 900 kvm platībā, aptuveni tikpat liela ir žāvētava, kur vienā reizē var uzlikt 1000 kg zaļās masas.

Tagad uzņēmums ir apgādāts ar modernu augu smalcināšanas, žāvēšanas un fasēšanas tehniku. Gatavojam 30 dažādu nosaukumu Veselības tējas, 4 veida ikdienas tējas, dažādas augu ekstrakcijas eļļas, fasējam likopodiju. Mūsu jaunākais un līdzšinējās darbības lielākais sasniegums ir bērza tāss ekstraktu saturošu uztura bagātinātāju – BETULIVER, BETULCARD, BETULGASTRO, BETULFLU, BETULURO ražošana, kas, iespējams, ir labākais, ko veselībai var sniegt daba.

2015. gadā tikām virzīti apbalvojumam „Laiks ziedonim” nominācijā „Zemi es mācos”.

Lielākā balva ir mūsu tēju lietotāju rakstiski un telefona sarunās izteikta pateicība par atgūto veselību.

Visas vasaras galvenais darbs, ko veicam 8 cilvēku sastāvā, ir savvaļas ārstniecības augu vākšana tuvākos un tālākos Vidzemes nostūros. Mēs katru dienu ievācam apmēram 300 kg zaļās masas, to visu sagriežam un uzliekam žāvētavā uz sietiem.

No mātes dabas mēs palūdzam gārsu, āboliņu, ancīšus, asinszāli, avenes, baldriāna saknes (parasti nepietiek), avenes lapas, balto nātri, lielo nātri, baltdadzi, bārbeli, bērza lapas, ceļmallapas, dedestiņas, dzelzenes ziedus, gaiļbikša ziedus, gandrenes lakstus, ganu plikstiņus, pelašķi, Islandes ķērpi, kazenes lakstus, kosas lakstus, lazdas lapas, maura sūreni, mežrozītes augļus, nauduli, pieneni, sveķeni, ugunspuķi, struteni, priedes pumpurus, vaivariņa lapiņas, purva vārnkājas lakstus, vībotnes lakstus, vīgriezes, virceles lakstus, virša ziedus, zeltslotiņas lakstus, zemenes lapas, zvērenes lakstus, Mums ir arī 2.5 hektāri tīrumu platības, kur audzējam mārdadzi, pūķgalvi, kliņģerīti, auzas, griķus, āboliņu, vilkābeli, vārpatas saknes, arī nātres un vībotni.

Ja ko paši nespējam ievākt pietiekamā daudzumā, to pasūtinām zemnieku saimniecībām, kas ir specializējušās ārstniecības augu audzēšanā un savvaļas vākšanā. Piemēram, no z/s Dunduri iepērkam piparmētru, kumelītes, raudeni, no Gundara Skudriņa ehinaceju, kumelīres un piparmētru, no z/s Kurmīši – amoliņu, melisu, lofantu, mārsilu, ālantas saknes, baldriāna saknes, cigoriņa saknes. No z/s Mushroom iepērkam liepas ziedus, pienenes sakni, ugunspuķi, čagu, pelašķa lakstus. Mums ir ilggadīga sadarbība ar zemnieku saimniecību īpašniekiem Zeltīti Kavieri, Aivaru Jurševski, visus grūti uzskaitīt.

Latvijā slikti aug dzeltenā kaķpēdiņa, tā tiek importēta no Ukrainas Ļvovas apgabala, Zeltsaknes un dižzirdzenes saknes nāk no Vācijas, kaut gan tās varētu audzēt arī Latvijā. Kadiķogas nāk no Igaunijas, bet āmuļa laksti no Lietuvas, jo Latvijā tie ir Sarkanā grāmatā.

Mums ir arī 2.5 hektāri savu tīrumu platības, kur audzējam mārdadzi, pūķgalvi, kliņģerīti, auzas, griķus, āboliņu, vilkābeli, vārpatas saknes, arī nātres un vībotni.

Mūsu uzņēmuma lielākais sasniegums ir līderība tieši attiecībā uz veselību stiprinošu ārstniecības augu tēju ražošanu. Tas ir bijis iespējams, pateicoties gūtajai ārsta izglītībai savulaik beidzot Rīgas Medicīnas institūtu un fitoterapeita izglītībai Tautu Draudzības universitātes fitoterapijas katedrā Maskavā.

Dr. Tereško tējas nelielos daudzumos tiek eksportētas uz Īriju, Angliju, Vāciju, ASV, galvenokārt latviešu kopienas patēriņam. Mūsu mērķis nav par katru cenu nopelnīt miljonu eiro, mēs gribam darīt kaut nedaudz veselīgākus un laimīgākus vismaz miljons cilvēku.

Jāatzīmē, ka esam ļoti „zaļi”, mūsu ražotnei nav pat skursteņa, apsildei izmantojam zemes siltumsūkni. Biznesa vidē esam pazīstami kā uzticami partneri, nav sūdzību arī no PVD un VID puses. Mūsu darbinieki saņem labu atalgojumu, ražotnē valda draudzīgs noskaņojums.

Mūsu nākotnes plānos ietilpst vēl dažu jaunu Veselības tēju izstrāde, ir ideja par tādu jaunu pārtikas produktu ražošanu no augiem, kas vēl nekur nav redzēti, vilinoša šķiet arī ideja ražot šķīstošās tējas. Jāattīsta un jāpaplašina arī tādu uztura bagātinātāju ražošana, kas dotu reālu labumu veselībai.

Latvijas valstij simtgadē novēlu sagaidīt atpakaļ no svešām zemēm 300 000 dēlu un meitu, bet uzņēmējiem uzņemt tādu jaudu, lai spētu nodrošināt visus ar darbu un padarīt Latviju par Eiropas zvaigzni.

Artūrs Tereško

Populārākās tējas