0

Nieru kamoliņu iekaisuma fitoterapija

Nieru kamoliņu iekaisuma fitoterapija

Retāk sastopama, bet ļoti nepatīkama slimība ir nieru kamoliņu iekaisums, ko ārstu valodā sauc par glomerulonefrītu.

Slimībai raksturīgi simptomi ir ķermeņa un sejas tūska, kas rodas no olbaltuma zaudēšanas ar urīnu un nespēks, jo ar urīnu izdalās arī eritrocīti, kas izraisa mazasinību. Slimībai progresējot ātri veidojas nieru mazspēja, kad palīdzēt var tikai nieres pārstādīšana.

Uzskata, ka slimība sākas no kļūmes organisma imūnsistēmā. Ārsti šīs slimības gadījumā paraksta zāles, kas nospiež imūnsistēmas darbību un tās palīdz, taču izraisa diezgan daudz nevēlamu blakusparādību.

Salīdzinoši maz ir ārstniecības augu, kas var palīdzēt pārvarēt šo slimību.Tautas medicīna šajā gadījumā iesaka lietot jau minētā baltdadža lakstu tēju, bārbeles mizas novārījumu un plostbārža lakstu tēju. No „ārzemniekiem” labs ir dienvidzemju salās augošais ortosifons, ko dēvē par Javas tēju.

Plostbārzdis – Tragopagon pratensis pļavās zied jūnija beigās, jūlija sākumā. Pavirši uzmetot skatu, sākumā liekas, ka atkal zied apnikušās pienenes, bet nē – šis augs ir uz gara, stingra kāta, ar garām lancetiskām lapām un saldens pēc garšas. Sastopams bieži, īpaši pļavās ap ezeriem Āraišu pusē. Kad augs nozied, tā ziedā bieži ieperinās kaut kāda sēnīte un izveido sēklu gultnē melnu sporu perēkli, ar kurām, ejot pa pļavu, var nejauši nosmērēt apģērbu. Augs no agra pavasara ir ēdams. Sakņu novārījumu lieto klepus mazināšanai, žultsakmeņu un nierakmeņu šķīdināšanai. Tas ir viens no nedaudziem augiem, ko lieto nieru kamoliņu iekaisuma (glomerulonefrīta) ārstēšanai.

Ņem 2 tējkarotes sakņu uz glāzi ūdens, vāra 15 minūtes. Lietot pa 1|3 glāzes trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Ņem 3 ēdamkarotes lakstu, aplej ar 3 glāzēm vāroša ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes. Lieto pa glāzei pirms ēšanas trīs reizes dienā. Ja ir nieru tūska un jāierobežo šķidruma patēriņš, tad pagatavo tēju, ņemot 3 ēdamkarotes drogas uz vienu glāzi vāroša ūdens un lieto pa l |3 glāzes trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Ieteicams lietot arī svaigā veidā kā salātus 3- 4 ēdamkarotes dienā.

Ortosifons – Ortosiphon stamineus Benth.
Saukts arī par nieru tēju un Javas tēju ir mūžzaļš, zarains, dekoratīvs daudzgadīgs augs, dabiskas apstākļos izaug virs zemes līdz 80 cm. Lapas ir garenas, ovāli vai olveida-lancetiskas, robainas. Ziedi ir ļoti skaisti bāli-lillā krasā, salikti biezās ziedkopāss ar garām putekšņlapām. Zied jūnijā – jūlijā. Aug tropiskās valstīs, īpaši izplatīts Indonēzijā un Birmā. Tiek kultivēts Kaukāzā kā viengadīga kultūra. Lapas un jaunos dzinumus novāc ziedēšanas laikā. Lapas satur rūgtu glikozīdu ortosifonīnu (līdz 0,01%), saponīnus, skābes (vīna, citrona u.c.), daudz kāliju sāļu, miecvielas, taukainās (līdz 2,7%) un ēteriskās (0,2-0,7%) eļļas. Auga lakstiem ir ne tikai izteikta spēcīga diurētiska darbība, bet arī spēja sekmēt urīnvielas, urīnskābes un hlorīdu izvadīšanu no organisma, kas padara to neaizvietojamu glomerulonefrīta ārstēšanā. Kā blakusparādību šī auga izmantošanai var minēt pastiprinātu kuņģu sulas sekrēciju un brīvas sālsskābes satura paaugstināšanu.

Ņem 1 tējk. ortosifona lakstu drogas aplej ar 250 ml vārīta, silta ūdens, ļauj ievilkties 1 stundu, izkāš. Lieto pa 100 ml 2-3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas, kā diurētisku līdzekli pie akūtām un hroniskām nieru saslimšanām, ko pavada tūskas. Nieru tējas uzlējums ir maz toksisks, apveltīts ar plašu terapeitiskas darbības spektru un, ilgstoši pielietojot, neizrāda vērā ņemamas blakusparādības.

Ja nav ortosifona tējas, glomerulonefrīta ārstēšanai var lietot saliktu tēju, izmantojot Latvijā augošus ārstniecības augus.

Ņem 1 tējkaroti žāvētas, smalcinātas bārbeles mizas, aplej ar 3 glāzēm ūdens, liek vārīties un, kad ūdens sāk mutuļot, lēni vāra 8-10 minūtes. Katliņu noņem no uguns, pievieno pa ēdamkarotei baltdadža un plostbārža lakstu, ļauj ievilkties 30 minūtes, nokāš. vajadzētu iznākt 2 glāzēm novārījuma. Lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas, 2 reizes dienā ar šo novārījumu izdara mikroklizmas, ņemot pa 30 ml. šķidruma katrai reizei.

Nav zināmas šī līdzekļa darbības nianses, bet tas reāli palīdz. Ir novērojumi, ka lietojot šo tēju stāvoklis strauji labojas, urīna analīzēs pazūd olbaltums un eritrocīti. Ja sākas caureja, tad ir jāsamazina deva.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.