1

Aterosklerozes fitoterapijas iespējas

Aterosklerozes fitoterapijas iespējas

Ārsti par aterosklerozi sauc holesterīna izgulsnēšanos uz asinsvadu sieniņām, kā rezultātā asinsvadi kļūst šaurāki, līdzīgi kā tas notiek ar ūdensvada caurulēm, kad uz tām izgulsnējas kaļķis, tikai šeit, kā jau dzīvā organismā, viss notiek sarežģītāk. Līdztekus asinsvada sieniņā izgulsnējas olbaltums, kas padara to biezu un neelastīgu. Cilvēka bioloģisko vecumu nosaka tā asinsvadu stāvoklis. Jo vairāk izteikta ateroskleroze, jo vairāk, tā saucamo, vecuma slimību.

Aterosklerozes dēļ pasliktinās iekšējo orgānu, galvas smadzeņu, vispār, visa organisma apgāde ar asinīm. Gandrīz vienmēr ateroskleroze norisinās ar paaugstinātu asinsspiedienu, ko var uzskatīt par kompensācijas mehānismu, jo kā lai savādāk sirds piegādā kādam orgānam nepieciešamo asins daudzumu pa 2-3 reizes šaurāku asinsvadu, kā tikai palielinot spiedienu. Diemžēl tās „caurulītes” reizēm neiztur šo spiedienu un plīst un tad veidojas insults, bet citreiz asinsvads aizlīp ciet ar kādu asins recekli un tad klāt ir infarkts. Tādas maza mēroga katastrofas sirdī, nierēs, plaušās, liesā, pat galvas smadzenēs bieži paliek nepamanītas un tās atklāj precīzos izmeklējumos. Cik lielā mērā aterosklerotiskais process cilvēku ir skāris var aptuveni noteikt pēc acs dibena apskates, kur redzami smadzeņu asinsvadi. Arī dzelteni nogulsnējumi uz acs baltuma liecina par asinsvadu sklerozi.

Mūsdienās ir labi medikamenti, saukti par statīniem, kas pazemina holesterīna līmeni asinīs un aptur vai pat samazina aterosklerozes veidošanos. Šos preparātus ir jālieto gadiem ilgi un labākie no tiem ir samērā dārgi, bet tie pašreiz ir vienīgie medikamenti, kas var glābt no tālākas veselības pasliktināšanās.

Līdztekus ārsta nozīmētajai terapijai ir ieteicams lietot ārstniecības augus, dažreiz pa vienam, citreiz saliktās kompozīcijās, kā nu kuru reizi labāk.

No seniem laikiem zināms, ka sīpols un ķiploks „tīra” asinis un tiešām, bulgāru zinātnieki ir pierādījuši, ka pastāvīga sīpolu lietošana uzturā samazina holesterīna un lipīdu līmeni asinīs, bez tam sīpoli pastiprina arī gremošanas dziedzeru darbību, žults izdalīšanos, kā arī samazina cukura līmeni asinīs. Tāpēc sīpols ir ļoti ieteicams cukura diabēta slimniekiem, ja tikai tiem neveidojas kairinājums nierēs un aknās. Ja nepatīk sīpoli tā sīvās garšas dēļ, var pagatavot ko garšīgāku. Ņem kilogramu sīpolu, izspiež sulu, pievieno 0.5 kilogramus medus un lieto pa tējkarotei 4 reizes dienā ēšanas laikā, var arī vairāk. Tāda paša veida, bet vēl spēcīgāka iedarbība ir ķiplokam. Ilgāku laiku lietojot ķiploku mērenās devās samazinās asinsspiediens, uzlabojas atmiņa, mazinās bronhu iekaisums. Par ķiploku tinktūras pagatavošanu tika stāstīts, aplūkojot paaugstināta asinsspiediena ārstēšanas iespējas. Arī pie aterosklerozes bez paaugstināta asinsspiediena šī tinktūra ir ļoti noderīga.

Aterosklerozes attīstību kavē aptiekās nopērkamais eleuterokokka ekstrakts. To iegūst no tāda paša nosaukuma koka lapām, mizas un saknes. Ekstrakts stimulējoši iedarbojas uz smadzenēm, uzlabo atmiņu, prāta spējas, uzlabo kustību koordināciju, pastiprina vielu maiņu, samazina noguruma sajūtu. Jālieto ilgstoši pa 40 pilieniem 2 reizes dienā. Lielākas devas var lietot tūlītēja, īslaicīga efekta iegūšanai, taču tas izraisa asinsspiediena paaugstināšanos un bezmiegu.

Ja ateroskleroze norisinās ar depresīvu stāvokli un astēniju, tad ieteicams ir pagatavot kalmes saknes (Acorus calamus L.) tinktūru, ņemot 10 gr samaltas saknes uz 100 gr degvīna. Pēc nedēļas tinktūra būs gatava, to var lietot pa 20 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas. Šis līdzeklis samazina asinsspiedienu, uzlabo dzirdi, ja tā ir novājinājusies asinsvadu apkaļķošanās dēļ, pasargā no infekcijas slimībām, uzlabo visu gremošanas orgānu darbību un uzlabo apetīti, kas daudziem jau tāpat ir pastiprināta.

Kalmju dzimtene ir Ķīna un Indija. Kad Krievijā iebruka tatāri, tie esot veduši sev līdzi kalmes saknes un metuši tās visos ezeros un dīķos, lai to attīrītu, jo uzskatījuši, ka tur, kur aug kalmes, ūdens kļūst derīgs dzeršanai. Mūsdienās uz to vairs nevar paļauties, jo kaut arī kalmes dezinficē ūdeni, pastāv vēl arī ķīmiskais piesārņojums. Latvijā kalmes mēra laikos tikušas ievestas arī no Vāczemes. Kalmes var viegli pavairot-atnes mājās kādu saknīti un iemin kādā slapjā vietā – augs griezdamās.

Senos laikos cilvēki kalmes saknes maisiņā esot nēsājuši uzsietas uz kakla, kā talismanu, lai paglābtos no ļaunām slimībām, bet mēra epidēmijas laikā, lai nesaslimtu, pastāvīgi to zelējuši. Droši vien, ka tas līdzēja, jo kalmes saknēm mūsdienās ir pierādītas antiseptiskas un fungicīdas īpašības. Kalmes sakni košļājot ir iespējams atbrīvoties no mutes dobuma un smaganu iekaisuma, kā arī no kandidozes (rauga sēnītes mutē). Jāsaka gan, ka kalmes sakne pēc garšas ir diezgan sūra un rūgta. Tādu to dara rūgtais glikozīds akorīns un ēteriskās eļļas, kuras saknēs ir līdz 4,8 %. Bez tam saknēs ir alkoloīds kalamīns, miecvielas, holīns, sterīni, mikroelementi. Tik bagāts un daudzveidīgs sastāvs padara šo augu tiešām neaizvietojamu gadījumos, kad nepieciešams stimulēt gremošanas orgānu sekretoro un motoro darbību. Izsakoties vienkāršāk, kalmes jālieto, ja trūkst skābes, neizstrādājas žults, uzpūšas vēders, caureja mainās ar aizcietējumiem. Pārsvarā tādi gremošanas traucējumi ir gados vecākiem cilvēkiem, taču arī jauni cilvēki kalmju sakni var lietot organisma tonizēšanai pie astenoneirotiska sindroma, arī nieru un urīnpūšļa slimību gadījumā un pie potences vājuma. Ar kalmju sakņu novārījumu skalo matus, lai apturētu to izkrišanu.

Ja ar kalmju lapām izkaisa istabu, tad aizbēg visi parazīti. Īpaši blusas nemīl kalmju smaržu. Ne velti ir tāda tradīcija uz Jāņiem, kad puiši un meitas dzenas viens otram pakaļ ar kalmēm un tik per, varen jautri tad iet un blusas arī aizmūk.

Kā nelabvēlīga blakusparādība, lietojot kalmes sakni, ir atzīmējama apetītes pastiprināšanās un ar to saistītais svara pieaugums, kaut gan daudziem tas ir ļoti vajadzīgs, jo pārmērīgs kalsnums nenorāda uz labu veselības stāvokli.

Saknēm ar nazīti nokasa piesaknītes, noskalo, sagriež sīkos gabaliņos un žāvē ~ 50-60 grādu temperatūrā. Izžūst ātri.
Ņem 2 ēdamkarotes smalcinātu sakņu, aplej ar 0,5 litriem ūdens, atstāj pa nakti ievilkties. (Ja lieto svaigu sakni, tad uz ievilkšanos nav jāatstāj) No rīta vāra 20 minūtes, ļauj atdzist, nokāš. Lieto pa ¼ glāzes 3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas.

Kalmes sakni samaļ kafijas dzirnaviņās, lieto pa naža galam iekšķīgi, uzdzerot ūdeni.

Organisma atjaunošanai var ieteikt kalmes sakņu un lakstu vannu. Ņem glāzi sasmalcinātu kalmju sakņu un krietnu riekšavu smalcinātu lakstu. Visu saber emaljētā spainītī, uzlej vārošu ūdeni, atstāj uz 20 minūtēm ievilkties, nokāš tieši vannā un vannojas patīkama karstuma ūdenī 15-20 minūtes. Tādu procedūru var atkārtot 2 reizes nedēļā.

Pīlādža (Sorbus aucuparia L.) ogas aterosklerozes aizkavēšanai un mazināšanai, asinsspiediena mazināšanai, kā lielisku vitamīnu avotu. No pīlādža ogām, ziediem, lapām, pumpuriem un mizām pagatavota tēja, novārījums pastiprina arī nieru darbību, stiprina asinsvadu sieniņas; tās ir īpaši ieteicamas vecākiem cilvēkiem, kam ir asinsvadu skleroze, osteohondroze, zarnu kūtrums, nierakmeņi, gļēva žultspūšļa darbība. Augļus žāvē 50-60 grādu temperatūrā, izkaltētiem augļiem jābūt oranžā krāsā, spīdīgiem. Augļos atrod daudzas organiskas skābes, cukurus, rūgtvielas, 16 aminoskābes, minerālvielas, vitamīni, pārsvarā, karotīni, kas ir A vitamīna priekšteči, daudz C vitamīna un P vitamīna.

3 ēdamkarotes ogu aplej ar 3 glāzēm vāroša ūdens, tur termosā 4-6 stundas Dzer pa glāzei 3 reizes dienā 15-20 minūtes pirms ēšanas. Var parastā veidā pagatavot garšīgu ievārījumu. Pastāvīgi lietojot tādu tēju vai ievārījumu, uzlabojas garastāvoklis, pāriet galvassāpes, nostiprinās organisma pretestība slimībām.

Viens no spēcīgākiem dabas līdzekļiem aterosklerozes aizkavēšanai ir salvija (Salvia officinalis L.). Mūsu klimatiskajos apstākļos salvija ziemā izsalst, tāpēc rudenī tā ir jārok ārā un jāpārvieto uz siltākām telpām, tomēr ir vērts pie tā piestrādāt. Salvija satur ēteriskās eļļas, kas piešķir šim augam īpatnēju smaržu un daudzpusīgu iedarbību. Salvijas tēja samazina svīšanu, stipras koncentrācijas sautējums palīdz parkinsonisma gadījumā, ko ir izraisījusi smadzeņu asinsvadu skleroze. Šim nolūkam ņem 100 gr. salvijas lapu, aplej ar 250 ml ūdens un 2 stundas tur cepeškrāsnī pie 70-80 grādu temperatūras. Pēc atdzesēšanas masu izspiež ar rokām, lieto pa 1 ēd karotei 5 reizes dienā uzdzerot pienu. Vienlaicīgi katru otro dienu slimnieku vanno ūdenī ar salvijas ekstrakta piedevu. Tā pagatavošanai ņem 100 gr lakstu un sautē tos vienu stundu nelielā ūdens daudzumā, pēc tam salej vannā. Uzlabošanās sākas pēc nedēļas. Var pagatavot „ilgdzīvošanas vīnu”, kas aizkavē aterosklerozes attīstību. Ņem 80 gr salvijas lapu, aplej ar vienu litru vīnogu vīna, tur 8 dienas uz palodzes saulē. Lieto pa deserta karotei pēc ēšanas visu mūžu. Salvijas lakstu tēju nav ieteicams lietot mātēm, kas baro bērnu ar krūti, jo strauji mazinās piens. Arī cilvēkiem ar paaugstinātu kuņģa skābi salvijas preparātu lietošana nav ieteicama.
Salvijas foto

Ņemot vērā to, ka ateroskleroze nav izolēts process, ieteicama salikta tēja ilgstošai lietošanai.

Salvijas lapas 50 gr aterosklerozes aizkavēšanai
Vilkābeles ziedi, lapas 40 gr sirds asinsvadu paplašināšanai
Citronmelisas lapas 40 gr garastāvokļa uzlabošanai
Mārsila laksti 40 gr aknu darbības veicināšanai, depresijas mazināšanai
Dilles sēklas 20 gr asinsspiediena samazināšanai
Baltās rozes ziedlapiņas 10 gr nieru darbības veicināšanai
Cigoriņa saknes 20 gr gremošanas veicināšanai
Dzeltenā amoliņa laksti 10 gr asins šķidrināšanai

Visu sasmalcina vienādā daļās, sajauc, līdz saturs kļūst viendabīgs. Ņem 1 ēd karoti maisījuma aplej ar glāzi karsta ūdens, tur termosā pusstundu, nolej. Lieto pa ¼ daļai glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas un 4 –to reizi pirms gulēšanas.

Praktiski pielietojot fitoterapiju ir bijuši vairāki gadījumi, kad ilgstoši lietojot šāda sastāva tēju, jūtami uzlabojās atmiņa, mazinājās troksnis galvā un galvassāpes, mazinājās asinsspiediens. Jāatzīmē, ka cilvēks aterosklerozi iegūst ilgstošā laika posmā un nevar notikt tādi brīnumi, ka lietojot kādas zāles vai tējas jau otrajā dienā viss pazudīs, jo cik ātri no kalna lejā, tik pat ātri kalnā atpakaļ – tas jau būs labs sasniegums.

Protams, cenšoties aizkavēt vai mazināt aterosklerozi, jāievēro ieteikumi attiecībā uz Vidusjūras diētu, kustībām, pirts procedūrām un smēķēšanas aizliegumu.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.