0

Paaugstināta asinsspiediena slimība

Paaugstināta asinsspiediena slimība

No visām ar sirdi saistītām vainām paaugstināta asinsspiediena slimība ir sastopama visbiežāk un tā ir sākums daudz nopietnākiem traucējumiem. Tāpēc ārsti par to ļoti uztraucas un mēģina ārstēt, bet pacienti tam pretojas, jo viņi neko sliktu nejūt. Pagājušā gadsimta sākumā, kad ārsti iemācījās mērīt asinsspiedienu, šī slimība bija retums, turpretī pašreiz paaugstināts asinsspiediens ir vismaz 1/3 civilizēto valstu ļaudīm. Ārsti uzskata, ka tas ir pieaudzis no pārmērīgas nervu spriedzes, kuras rezultātā sašaurinās asinsvadi un paātrinās sirdsdarbība, protams, ka tādos apstākļos spiediens ceļas. Ja tas notiek bieži, tad organisms pie tā pierod un turpina tā strādāt arī mierīgos apstākļos. Senos laikos dzīve bija mierīgāka un tāpēc asinsspiediens salīdzinoši zemāks.

Hipertoniskās slimības attīstībā liela loma ir arī iedzimtībai. Ja kāds no vecākiem vidējos gados savulaik ir slimojis ar insultu vai infarktu, tad bērniem ir jāmēra spiediens vismaz reizi gadā, sākot no agras bērnības un ja to atrod, savlaicīgi jāārstējas. Ne mazāka nozīme ir arī liekajiem kilogramiem, kurus sarūpē sēžot darbā un mājās, ēdot treknus, labi pasālītus ēdienus, dzerot lielos daudzumos alu un citus ne mazāk barojošus dzērienus. Smēķēšana izraisa asinsvadu spazmas līdzīgi kā tas notiek stresa apstākļos un papildus vēl tādus asinsvadu bojājumus, kurus organisms var novērst tikai uzliekot holesterīna ielāpus; un tā ielāps uz ielāpa, kamēr asinsvads ciet. Asinsspiediens bieži paaugstinās arī slimojot ar cukura diabētu, vairogdziedzera slimībām, lietojot kontraceptīvos preparātus. Tas viss notiek pamazām un cilvēks dažreiz nemaz nejūt, ka viņam asinsspiediens ir tik augsts un ka viņš ar varbūtēju insultu vai infarktu ir reanimācijas palātas kandidāts. Tomēr pirms tas notiek, cilvēks reizēm izjūt galvas reiboņus, melnas vai spīdīgas „mušiņas” acīs, galvassāpes, nogurumu bez iemesla, dažreiz bezmiegu, nespēju koncentrēties, sliktu dūšu. Visus šos simptomus mierīgi izdodas uz kaut ko „norakstīt”- uz sliktiem laika apstākļiem, lielu darba slodzi, nepatikšanām darbā. Agrāk visiem ciema iedzīvotājiem bija jāiziet, var teikt, piespiedu-obligātās medicīniskās pārbaudes, kurās mēs atklājām un savlaicīgi ārstējām daudzus pacientus ar paaugstinātu asinsspiedienu, tā pagarinot tiem dzīvi par daudziem gadiem. Pašreiz katra cilvēka veselība ir viņa personīgā lieta un ne visiem ir par to interese, kamēr pieklauvē.

Paaugstināta asinsspiediena gadījumā fitoterapija un visi pārējie dabas dziedniecības paņēmieni un līdzekļi ir jāpieskaņo konkrēta cilvēka vajadzībām. Ja jūt, ka asinsspiediena slimības pamatā ir spriedze, kas cilvēkā krājas līdzīgi kā ūdens aizsprostā palu laikā, draudot izlauzties un visu nopostīt savā ceļā, tad jāmēģina šo spriedzi izklīdināt. Tas labi izdodas ar fitoterapijas un homeopātijas palīdzību. Spriedzi samazina un paliekošu relaksāciju dod pirts procedūras kopā ar ēterisko eļļu pielietošanu.

Ja asinsspiediens ir ievērojami paaugstināts, obligāti ir jālieto ārsta nozīmētie medikamenti un ieteicams līdztekus tiem dzert ārstniecības augu tējas, kas dod iespēju samazināt medikamentu devas un to izraisītās nevēlamās blakus parādības un, iespējams, ar laiku no medikamentiem pilnīgi atteikties.

Praktiski nodarbojoties ar fitoterapiju, ir novēroti daudzi gadījumi, kad cilvēki ilgstoši lietojuši medikamentus paaugstināta asinsspiediena dēļ un bez tiem nav varējuši iztikt, uzsākot fitoterapiju, pakāpeniski samazina medikamentu devas, līdz pārtrauc pilnīgi un dzer tikai tējas. Jāatdzīst, ka pārsvarā šie cilvēki maina arī darbu un dzīvesveidu, aizmūk no stresa un negulētām naktīm.

Ir daudzi specifiski augi, kas ātri un spēcīgi samazina asinsspiedienu, bet kurus nav ieteicams lietot maisījumos, drīzāk atsevišķi, lai varētu daudz – maz precīzi nodozēt.

Latvijas daba mūs ir bagātīgi apveltījusi ar lieliskiem ārstniecības augiem, tomēr dažs labs pietiekamā daudzumā nav iedāvināts. Spēcīgs līdzeklis aterosklerozes un ar to saistītā paaugstinātā asinsspiediena ārstēšanai ir baltais āmulis (Viscum album L). Pie mums šis augs ir stingri aizsargājamo sarakstā, kaut gan, pēdējos gados tas ir pa pilnam savairojies Kurzemē, bet dažās valstīs, piemēram, Bulgārijā, Čehijā vai Ukrainā ar šo koku parazītu ir pilnas papeles, ābeles, oši un citi koki. Zemnieki tos zāģē no ābelēm nost, jo tie izsūc no kokiem spēku un samazina ābolu ražu. Dabas dziedniecībā izmanto visu augu, izņemot baltās, lipīgās ogas, kuras ir indīgas cilvēkiem, bet derīgas putniem barībā. Sēkliņas, izejot cauri putnu zarnu traktam, izplatās no koka uz koku un veido jaunus dzinumus. Āmulis ir mūžzaļš augs, augot veido zaļu bumbu apmēram 1 metra diametrā un to vāc rudenī vai ziemā, kad koki nomet lapas un āmulis kļūst redzams. Āmuļa ķīmisko vielu saraksts aizņem pusi lapas, tāpēc arī pielietojuma uzskaitījums ir plašs. Tas ietilpst daudzu valstu farmokopejās un ir oficiāli atzīts ārstniecības līdzeklis. Tomēr, ja grib sasniegt tiešām labus ārstēšanās rezultātus, tad jābrauc uz valstīm, kur šis augs ir bieži sastopams, pašam jāsalasa un pusgadu jālieto. Diemžēl pēc 6 mēnešu glabāšanas vairums aktīvo vielu noārdās un āmuļa darbība kļūst vājāka. Tas ierobežo āmuļa plašu lietošanu un dažreiz izraisa vilšanos, kad nav solītie rezultāti. Iegādājoties āmuli, tas ir jāpavāra- ja pēc vārīšanas nav redzama eļļas kārtiņa, tad tādu augu nevajag ņemt, jo tas ir sen vākts.

Labi rezultāti ir iegūti lietojot āmuļa novārījumu pie hipertoniskās slimības ar aterosklerozi īpaši klimaktēriskā periodā, kā arī asinsspiediena samazināšanai, kas sākusies pēc galvas smadzeņu traumas. Āmuļa preparātiem ir spēcīgi izteikta nervu audu un kaulaudu atjaunojošas īpašības, tāpēc tas ir labs līdzeklis locītavu deformāciju un kaulu lūzumu ārstēšanai, kā arī tādu grūti ārstējamu slimību kā poliomielīts, epilepsija, horeja, encefalopātija, parkinsona slimība, sēžas nerva iekaisums un trīszaru nerva iekaisums ārstēšanai. Tam ir arī spēcīgi izteikta audzējus nomācoša aktivitāte. Medicīniskā literatūrā ir ziņas par labiem panākumiem nieru, vairogdziedzera, plaušu un kuņģa onkoloģisku slimību ārstēšanā. Augs ir unikāls – līdzīgu tam nav, bet netiek pienācīgi novērtēts.
Efektīvi asinsspiedienu samazina purva vaivariņš (Ledum palustris L.) Tas satur ēteriskās eļļas, kas paplašina asinsvadus, glikozīdus, kas palēnina sirdsdarbību, kumarīnus, kas „sašķidrina” asinis. Būtu ideāls līdzeklis, ja nebūtu toksisks, tāpēc devu nedrīkst pārsniegt. Ņem 2 tējkarotes smalcinātu vaivariņa lakstu uz 250 ml ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 minūtes, atstāj ievilkties 1 stundu, nokāš, uzglabā ledusskapī. Lieto pa 1 ēdamkarotei 4 reizes dienā. Labs līdzeklis arī bronhiālās astmas ārstēšanai, ja to pavada paaugstināts asinsspiediens. Nedrīkst lietot grūtnieces.

Pret asinsspiediena slimību palīdz arī dzeltenais amoliņš. Tas jāvāc ziedēšanas sākumā, uzreiz jāsagriež, strauji jāžāvē, lai neveidotos dikumarīns, kas izraisa veselībai nevēlamus asinsrecēšanas traucējumus. Kumarīns, kas ir pareizi žāvēta dzeltenā amoliņa sastāvā mēreni samazina asinsrecēšanas spēju, padara asinis šķidrākas un tās var plūst pa asinsvadiem ar mazāka spiediena palīdzību, bez tam, asinis nesaķep, neveido trombus, tātad, samazinās insulta un infarkta briesmas.

Ņem 2 tējkarotes dzeltenā amoliņa lakstu, aplej ar 2 glāzēm istabas temperatūras avota ūdeni, atstāj ievilkties 3-4 stundas, nokāš. Lieto pa deserta karotei 3 reizes dienā. Devu nevajag pārsniegt, jo pie lielām devām izpaužas auga toksiskās īpašības.

Kapmirte (Vinca minor L.)  savu ne visai labskanīgo nosaukumu ir dabūjusi tāpēc, ka tā labi jūtas ēnainajos kapu uzkalniņos un ir zaļas cauru gadu, kā jau visas mirtes. Šis augs ir mēreni indīgs, tas nozīmē, ka tas satur vielas, kuras lielos daudzumos nokļūstot cilvēka organismā, var izraisīt saindēšanos, taču no otras puses, tieši tas nosaka auga ārstnieciskās īpašības, tikai nepieciešams to pareizi sagatavot un ievērot noteikto devu. Kapmirte satur alkaloīdus, kas ilgstoši un jūtami samazina asinsspiedienu, darbojoties uz centrālo un perifēro veģetatīvo nervu sistēmu, bloķējot adrenalīna un noradrenalīna (stresa vielas) izdalīšanos. Interesanti, ka šis augs ir radinieks augam Rauwolfia serpentīna, no kura gatavo pazīstamo medikamentu rezerpīnu. Eksperimentāli un klīniski pierādīts, ka kapmirtes preparātu iespaidā īpaši paplašinās smadzeņu asinsvadi, samazinās galvas reiboņi, galvassāpes, miega traucējumi, atmiņas zudumi. No kapmirtes tiek gatavoti preparāti Kavinton, Vincapan, kurus lieto aterosklerozes izraisītu traucējumu mazināšanai.

Mājas apstākļos var pagatavot kapmirtes lapu novārījumu. Ņem 2 gr. smalcinātu sausu lapu, kas atbilst 1 ēdamkarotei, aplej ar 2 glāzēm avota ūdens, vāra 15 minūtes, atdzesē, nokāš. Novārījumu izdzer dienas laikā, sadalot 4 daļās.

Minēto traucējumu gadījumā pagatavo āmuļa zariņu un lapiņu novārījumu. Tieši pirms pagatavošanas samaļ 10 gr. drogas, aplej ar puslitru ūdens un vāra uz vidējas uguns 12-15 minūtes. Visu izdzer 3 reizēs dienā pirms ēšanas. Lielākās devās āmuļa preparāti var izsaukt sirdsdarbības ritma traucējumus, tāpēc pārcensties nevajag.

Var pagatavot tinktūru. Ņem 20 gr āmuļa lapu un zaru pulvera, aplej ar 200 gr 70% spirta šķīduma, tur 20 dienas siltumā, pa reizei saskalojot, lieto pa 10 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas. Biezumus pēc vārīšanas arī var izmantot tinktūras pagatavošanai, jo ar spirtu ekstrahējas tādas vielas, ko ar vārīšanu neizdodas atbrīvot.

Āmuļus nedrīkst lietot grūtnieces, jo var veidoties aborts, toties māmiņas to var lietot piena vairošanai. Uzmanīgi lietot āmuli saliktos tēju sastāvos, jo nav izpētīts, kas var no tā sanākt. Var veidot tādu maisījumu:

Āmuļa laksti 1 ēd karote
Salvijas lapas 1 ēd karote
Asinszāles laksti 1 tējkarote
Papeles pumpuri 5 gabali

Visu aplej ar litru ūdens, vāra 15 min., atstāj ievilkties 20 min. lieto pa 50 ml 3 reizes dienā pirms ēšanas. Tas būs īpaši labs veciem cilvēkiem ar vispārēju sklerozi, dzirdes traucējumiem, dzīves apnikumu.

Dakteris āra bērzs (Betula pendula Rth.) ir ļoti izpalīdzīgs un arī šeit tas ir klāt. Bērza lapas un pumpuri satur vielas, kam ir izteiktas urīndzenošas īpašības, to darbības rezultātā no organisma tiek izvadīts liekais ūdens, samazinās tūskas un šķidruma uzkrāšanās vēdera dobumā. Bērza lapu tēja īpaši ieteicama, kad ir paaugstināts asinsspiediens kopā ar sirds mazspēju. Jāatzīmē, ka šai tējai ir arī bakteriocīdas, pretiekaisuma, sāpes mazinošas žultsdzenošas un vielu maiņu stimulējošas īpašības, tāpēc bērza lapu, pumpuru un mizas pielietojums tautas medicīnā ir ļoti plašs. Iepriecina, ka bērza lapu tēju var lietot ikdienā bez bailēm no nevēlamām ietekmēm, ja tikai apmierina šīs tējas specifiskā smarža un garša. Bērza lapu tēju vienmēr var iedzert, kad ir kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, caureja, nierakmeņu, žultsakmeņu slimība, mazasinība, sāpes locītavās reimatisma vai podagras dēļ, saaukstēšanās, ādas izsitumi, atmiņas traucējumi vai kāju salšana aterosklerozes dēļ. Tik plašas lietošanas iespējas ir tāpēc, ka drogas, kas iegūtas no bērza lapām, mizas un pumpuriem satur ēteriskās eļļas ar betulēnu, betulolu un citiem savienojumiem, kam ir spēcīgi izteiktas īpašības veicināt organisma atjaunošanas procesus, bez tam tur atrod arī saponīnus un fitoncīdus, kas samazina iekaisumu, netrūkst arī C vitamīna, glikozīdu un alkaloīdu. Pumpurus vāc agrā pavasarī, kad tie ir piebrieduši un kļuvuši nedaudz sveķaini. Bērza lapas vāc, kad tās ir pilnībā saplaukušas, vislabāk no jūnija vidus līdz jūlijam.

Ņem 1 tējkaroti bērza pumpuru, aplej ar 150 ml ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 min., atstāj ievilkties 40 min., nokāš. Lieto pa 50 ml 3 reizes dienā neatkarīgi no ēšanas.

No pumpuriem var pagatavot arī tinktūru. Ņem 20 gr pumpuru, aplej ar 200 gr. degvīna, nostādina 10 dienas, nofiltrē. Lieto pa 10-15 pilieniem uz 1 ēd karoti ūdens 3 reizes dienā.

Ņem 2 ēd. karotes sausu smalcinātu lapu, aplej ar puslitru ūdens, vāra uz lēnas uguns 3-5 min., atstāj ievilkties~15 min., nokāš. Paaugstināta asinsspiediena gadījumā lieto pa 100 ml 4 reizes dienā, pēdējo reizi vakarā ne vēlāk kā pl. 19, lai nebūtu miega traucējumi.

Bērza pumpuru un lapu preparātus nav ieteicams lietot, ja ir akūts nieru un urīnpūšļa iekaisums un ja ir urīna izvadīšanas traucējumi prostatas palielināšanās dēļ, jo šai tējai ir izteikti urīndzenoša iedarbība.

Pašā jūnija vidū pļavās zilās saliņās zied pļavas ģerānija (Geranium pratense L.) un, neveidojot lielākas audzes, sarkaniem ziediem zied sarkanā ģerānija (Geranium sangnineum L.), tā ir garāka auguma, smalkāka, turpretī zilā pļavas ģerānija ir pūkaināka, druknāka. Abu veidu ģerānijas var izmantot paaugstināta asinsspiediena mazināšanai. Eksperimentāli un klīniski ir pierādīts, ka gandrenes preparātiem vienlaicīgi ar hipotensīvu darbību izpaužas arī sirdsdarbību tonizējošs efekts, kas ir diezgan neparasti, jo vairākums medikamentu, ko izmanto asinsspiediena samazināšanai, sirdsdarbību pavājina. Gandrenes tējas uzlējums samazina asinsspiedienu jau pēc 30 minūtēm, diemžēl darbība ilgst tikai 4 stundas, tāpēc tēja jādzer 6 reizes dienā. Ņem 2 ēdamkarotes, smalcinātu, žāvētu lakstu, aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, atstāj ievilkties 20 minūtes, var nenokāst. Lieto pa trešdaļai glāzes 6 reizes dienā.

Ģerānijām ir raksturīga patīkama smarža, to sēklu eļļu lieto aromaterapijā pret galvassāpēm, bet lakstus ar ziediem tautas medicīnā lieto arī pret galvassāpēm, deguna asiņošanas novēršanai, kā arī pret caureju.

Šim nolūkam ņem l ēdamkaroti drogas vakarā aplej ar 2 glāzēm auksta ūdens. Izdzer otrā dienā visu pa malciņam.

Kad sakņu dārzos sāk nogatavoties dilles – Anethum graveolens sēklas, tās vajag savākt, izžāvēt un pēc vajadzības lietot, jo dilles sēklu pulveris ir ne tikai lieliska garšviela zupām un gaļas ēdieniem, bet ir arī ārstēšanas līdzeklis, kas uzlabo gremošanu, palielina piena daudzumu mātēm zīdītājām, stiprina sirdi un samazina asinsspiedienu, kā arī spiedienu acīs glaukomas slimnie¬kiem. Raksta, ka dilles sēklu pulveris palīdz pie jūras slimības, kad ir slikta dūša un vemšana braucot ar automašīnu vai kuģojot pa bangainu jūru.
Ņem 2 tējkarotes sasmalcinā¬tu sēklu, aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, ļauj ievilkties 10 minūtes. Lieto pa 1/2 glāzei trīsreiz dienā, 30 minūtes pirms ēšanas.

Ļoti spēcīgi asinsspiedienu samazina saulespuķes (Helianthus annuus L.) ziedlapiņas, pie tam svaigas darbojas spēcīgāk nekā žāvētās. Saulespuķes ziedlapiņas satur vielas, kas samazina asinsvadu gludās muskulatūras tonusu, kā rezultātā asinsvadi paplašinās un spiediens samazinās. Pie hipertoniskās krīzes jānoēd 4 gr sausu ziedlapiņu, kas tilpuma izskatā ir pusglāze vai 40 gr svaigu ziedlapiņu. Bet saulespuķes sēkliņas ir ieteicamas ikdienas pārtikā, lai asinsspiediens neveidotos. Tautas medicīnā saulespuķes ziedlapiņas lieto arī bronhiālās astmas un resnās zarnas iekaisuma ārstēšanai. Dienvidu apgabalos, kur sastopama malārija, to izmanto šīs nepatīkamās slimības ārstēšanai.

Dumbrāju zaķpēdiņa (Gnaphalium uliginosum L.) ir peļu pelēka, nekaitīga nezālīte, bet ar daudzpusīgu darbību. Lietojot koncentrētu dumbrāju zaķpēdiņas tēju, novēro sirdsdarbības ritma palēnināšanos, kļūst sārta āda, kas liecina par kapilāru paplašināšanos. Novēro arī nomierinošu iedarbību. Asinsspiediens samazinās uz 4-6 stundām. Kā nevēlamu blakus parādību var atzīmēt pastiprinātu zarnu peristaltiku. Tautas medicīnā dumbrāju zaķpēdiņu lieto arī ādas ievainojumu, trofisku čūlu un kuņģa čūlas ārstēšanai. Šo augu ir ieteicams lietot, ja ir veģetatīvās nervu sistēmas disfunkcija ar simpātiskās nervu sistēmas aktivitātes pārsvaru, kuras raksturīgākās pazīmes ir paātrināta sirdsdarbība, nervozitāte, aizcietējumi un bezmiegs.

Asinsspiediena samazināšanai ņem 3 ēdamkarotes smalcinātu, žāvētu lakstu, aplej ar glāzi vāroša ūdens, sautē stundu, nokāš, nospiež. Lieto pa 2 ēdamkarotēm 4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

Olīvkoks (Olea europaea L.) ir visādā ziņā sirdij tuvs. Asinsspiediena samazināšanai labi palīdz olīvkoka lapas. Tās var atvest no Itālijas vai citām siltām zemēm. Dzerot regulāri olīvkola lapu tēju, normalizējas sirdsdarbības ritms, tā pārstāj auļot, pazeminās holesterīna līmenis, asinsspiediens pazeminās pēc dažiem mēnešiem, toties var gaidīt ilgāku noturību. Pagatavo novārījumu, ņemot 3 ēdamkarotes lapu uz litru ūdens, vāra 15 minūtes, nokāš. Lieto pa glāzei 3 reizes dienā. Spēcīgāk darbojas olīvkoka lapu pumpuru tinktūra, kuru pagatavo, ņemot 20 gr pumpuru uz 100 gr 60% spirta, nostādina 7 dienas. Lieto pa 10 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas. Vācijā no olīvkoka lapām gatavo standartizētu preparātu ar nosaukumu Olivysat,, ko lieto hipertonijas ārstēšanai pa 40 pilieniem 3 reizes dienā. Šis preparāts lietojams, ja asinsspiediena paaugstināšanos ir izraisījusi ateroskleroze.

Ja asinsspiediens ir vienlaicīgi ar aizcietējumiem un kūtru žultspūšļa darbību, labi var palīdzēt olīveļļa, tā darbojas kā spēcīgs žultsdzenošs un saudzīgs caurejas līdzeklis. Bez bailēm to var dot arī novājinātiem slimniekiem un maziem bērniem vienkārši pie aizcietējumiem.

Vēl no ēdamām lietām, kas ir derīgas pie paaugstināta asinsspiediena ir jāmin pīlādža, aronijas ogas un vīnogas.

Ļoti ieteicams cilvēkiem ar pārejošu, nestabilu asinsspiediena paaugstināšanos, sezonas laikā aizbraukt uz siltām zemēm, kur aug vīnogas un ēst tās pa 1-3 kilogramiem dienā, kursu turpinot 1 mēnesi. Kūres laikā neēst taukainus ēdienus, nelietot sāli, cukuru, un spirtotus dzērienus. Literatūrā apraksta daudzus gadījumus, kad tādā vienkāršā veidā izdodas stabilizēt asinsspiedienu un neļaut attīstīties slimībai.

Mūsu pašu aronijas ogas, lai arī nav tik garšīgas, kā vīnogas, arī jūtami pazemina asinsspiedienu, taču pastiprina asins recēšanu, tāpēc jālieto kopā ar dzeltenā amoliņa tēju, bez tam, tās pastiprina kuņģa skābes sekrēciju un nav ieteicamas kuņģa iekaisuma un čūlas gadījumā. Ja tāda rakstura traucējumi nav, izspiež sulu un lieto pa 50 gr ēšanas laikā, lai mazāk kairinātu kuņģi.

Un, protams, neaizmirsīsim dakteru dakteri ķiploku ( Allium sativum L.). Ķiploks ir dārzenis, kam ir pierādīta daudzpusīga iedarbība uz sirds-asinsvadu sistēmu. Ķiploka tinktūras iespaidā palēninās sirdsdarbība, paplašinās perifērie (sīkie) asinsvadi, kā rezultātā pazeminās asinsspiediens. Bez tam ķiploka vielas „tīra” asinis, nomācot mikrobu un vīrusu vairošanos, samazinot toksīnu izraisītos asinsvadu bojājumus. Kā zināms, jebkuru asinsvadu bojājumu no iekšpuses pārklāj holesterīna ielāps, bet tas, kaut arī ir organismam derīgs pasākums, tomēr izraisa aterosklerozi.

Ķiploku tinktūras pagatavošanai ņem 40 gr nomizotu, sagrieztu ķiploku, aplej ar 100 gr. degvīna un ļauj ievilkties 5-7 dienas, pa reizei sakratot. Lieto pa 10 pilieniem 3 reizes dienā, iepilinot nelielā ūdens daudzumā pirms ēšanas, ilgstoši un kopā ar šeit piedāvāto sirds veselības tēju. Ir zināmi arī citi pagatavošanas un lietošanas norādījumi un visi ir vienlīdz labi, tomēr šo devu pārsniegt nav ieteicams, jo ir ziņas, ka pārmērīga ķiploku tinktūras lietošana kaitē redzei. Tas pats attiecināms arī uz ķiploku lietošanu pārtikā. Var noēst 2-3 daiviņas katru dienu, pilnīgi pietiekami. Ķiploks ir labs aizsargs pret gripu un citām vīrusu infekcijām, taču bērniem un pusaudžiem ieteicams tikai ārīgi.

Ņemot vērā, ka paaugstināts asinsspiediens nepastāv pats par sevi, ka vienmēr organismā ir kādi traucējumi, kas to izraisa, ieteicams lietot salikta sastāva tēju, lai iedarbotos uz visiem traucējumiem vienlaicīgi. Par galveno komponentu jāņem kāds no augiem, kam ir asinsspiedienu pazeminošas īpašības, jāpieliek dažus palīgus, jāņem arī kāds augs, kas uzlabo aknu darbību, ja arī analīzes neliecina par aknu darbības traucējumiem. Pie reizes jāpiebilst, ka medicīnai pieejamās analīzes vēl ir tālu no patiesā veselības stāvokļa atspoguļošanas un pēc 100 gadiem nākotnes ārsti uz mūsu šodienas analīzēm raudzīsies tikpat uzjautrināti, kā mēs tagad skatāmies uz pagājušā gadsimta sākuma analīzēm. Vienmēr jāpievieno augs, kura darbība ir vērsta uz asins recēšanas aizkavēšanu, jo vairāk tāpēc, ka daudzi tējas sastāvā esoši augi recēšanu pastiprina. Pārējās sastāvdaļas piemeklē individuāli, ņemot vērā simptomus un citu orgānu darbības traucējumus.

Sirds mātere (Leonurus cardiaca L.) ir daudzgadīgs augs, kur vienreiz iestādīts, aug desmitiem gadu, pamazām atjaunojoties ar sēklām. Mātere ir liela auguma augs, ar četršķautņainu stumbru, sasniedz 2 metru augstumu, tās lapas ir ar pieciem stariem, ziediņi sīki, balti. Vasaras otrajā pusē māteres laksti kļūst adataini, bet tad jau vākt ir par vēlu.

Māteres tēju un tinktūru var droši lietot pie arteriālās hipertensijas sākuma stadijas, īpaši, nervoziem cilvēkiem ar veģetodistoniju un pastiprinātu vairogdziedzera darbību, pie Menjēra slimības, kā arī sirdsdarbības ritma traucējumu gadījumā. Nomierinošās īpašības māterei ir 4 reizes spēcīgāk izteiktas nekā baldriānam. Tautas medicīnā šī auga tēju un tinktūru lieto pie sirds vājuma, aizdusas, sirds mazspējas izraisītām tūskām, pie galvas sāpēm un reiboņiem, pie mazasinības, gremošanas trakta un elpošanas ceļu iekaisuma gadījumā. Tik plašs pielietojuma diapazons ir izveidojies pateicoties ļoti daudzpusīgajam aktīvo vielu sastāvam, kas slēpjas māteres lapās un ziedos, kur ir alkoloīdi, glikozīdiskas rūgtvielas, flavonglikozīdi, holīns, ēteriskās eļļas, 16 svarīgākās aminoskābes. Māteres preparāti neizsauc toksiskas parādības, tomēr pārcensties, pēc principa, jo vairāk, jo labāk, arī nevajag, jo pārdozējot iestāsies ilgstošs miegs vai, gluži otrādi, nemiers. Māteres tēja ir diezgan rūgta. Aptiekā var iegādāties māteres tinktūru, ko lieto pie iepriekš minētām kaitēm.

Piedāvāju maisījumu, ko nosaucu par “Sirds veselības tēju”:

Gandrenes laksti 20.0 asinsspiediena samazināšanai
Dilles sēklas 15.0 asinsspiediena samazināšanai
Raudenes laksti 13.0 aknu darbības, gremošanas uzlabošanai
Tīruma kosas laksti 10.0 nieru darbības pastiprināšanai
Māteres laksti 10.0 sirds ritma regulēšanai, spriedzes mazināšanai
Vilkābeles ziedi 10.0 asinsvadu paplašināšanai, sirdsdarbības ritma traucējumu novēršanai
Vīgriezes ziedi 10.0 asinsvadu, īpaši, sirds asinsvadu paplašināšanai
Bērza lapas 5.0 nieru darbības pastiprināšanai, vielu maiņas stimulēšanai
Dzeltenā amoliņa 2.0 asins recēšanas samazināšanai

Ja vienlaicīgi ar asinsspiedienu ir kuņģa iekaisums vai čūla, ieteicams pievienot dumbrāju zaķpēdiņu. Arī grūtniecēm, ja ir paaugstināts asinsspiediens var ieteikt zaķpēdiņas tēju. Ja ir klimaktēriska rakstura traucējumi, šai tējai pievieno sarkanā āboliņa ziedus vai apīņa ziedkopas. Cilvēkiem, kuri ilgstoši slimo un ir iegrimuši savās izjūtās un sūdzībās, ieteicams pievienot citronmelisas lakstu drogu, lai paceltu cīņas sparu, kaut arī melisa ir viens no augiem, ko lieto pazemināta asinsspiediena gadījumā. Ja cilvēks cieš no pastāvīga stresa, ieteicams pievienot šķipsniņu baldriāna saknes. Aizcietējumu gadījumā var pievienot šķipsniņu virceles lakstu, astmas gadījumā nedaudz vaivariņa lakstu un tēja gatava. Jebkurā gadījumā ir ieteicami ginko biloba preparāti, ja tikai tos labi panes. Tie paplašina asinsvadus un lietojot ilgstoši samazina asinsspiedienu.

Ņem 3 ēdamkarotes tējas maisījuma, aplej ar 3 glāzēm vāroša ūdens, ļauj ievilkties 20 min., nokāš. Lieto pa pusglāzei 6 reizes dienā neatkarīgi no ēšanas.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.