0

Pazemināts asinsspiediens un tā korekcija

Pazemināts asinsspiediens un tā korekcija

Pazemināts asinsspiediens izpaužas ar biežiem ģīboņiem, pastāvīgu noguruma sajūtu, vājumu, galvas reiboni, miegainību. Slimības pamatā var būt nervu sistēmas regulācijas traucējumi, asinsvadu tonusa pazemināšanās, zarnu darbības traucējumi ar caureju vai aizcietējumiem. Bieži arteriālai hipotonijai iemeslu neizdodas atrast un tad pašsajūtu uzlabo vienkārši ceļot asinsspiedienu ar dažādiem stimulējošiem līdzekļiem, tai skaitā ar stipru kafiju un tēju. Diezgan labi asinsspiedienu paceļ saucamie adaptogēni-stimulatori, pazīstamākie no tiem ir preparāti no žeņ-šeņ saknes, eleuterokoka lapām, zeltsaknes saknes, citronliānas ogas.

Šie augi dienvidu zemēs, mēs savā zemītē varam sekmīgi kultivēt zeltsakni (Rhodiola rosea L.), kura, atšķirībā no pārējiem šeit nosauktajiem, nebojā miegu, bet dod mundrumu un uzlabo fizisko un garīgo izturību. Šī auga preparāti var būt labi palīgi sportistiem, studentiem un cilvēkiem, kas pārcietuši smagas slimības, operācijas.
Augs ir daudzgadīgs, veido masīvu, vieglu sakneni, kurš no ārpuses izskatās kā no veca zelta-tāpēc tāds nosaukums, bet iekšpusē lūzuma vietā sakne ir poraina un viegli iedzeltena, bet, galvenais, smaržo pēc rozēm. Pavairo dalot sakni, stādāmo materiālu var iegādāties pavasara tirgos-nekāds retums tas nav. Pagatavo tinktūru no 3-4 gadus veciem augiem. Var no svaigas saknes. Ņem 50 gr. saknes, aplej ar 500 ml. degvīna, noliek siltā vietā lai ievelkas. Lieto pa 10 pilieniem 3 reizes dienā.

Pie dažām mājām, vīdamas gar sienām, aug neparasta, eksotiska liāna, kura rudenī rotājas ar rubīnsarkanām ogām. Tā ir viešņa no dienvidaustrumiem – Ķīnas citronliāna (Schizandra chinensis Baill.). Šī auga lapiņas, tās paspaidot, smaržo pēc citrona, bet ogu mīkstums ir skābāks par citronu, turpretim miziņa ir salda, bet sēklas sīvas. Kopumā ogu garša ir iesāla, tāpēc ķīniešu valodā šī auga nosaukums nozīmē “piecu garšu oga”.
Latvijā citronliāna aug labi, neizsalst un dod bagātīgu ogu ražu, tai patīk atklātas, bet ne pārāk saulainas vietas. Kā visiem vijīgajiem augiem, arī citronliānai ir vajadzīgs atbalsts, lai varētu kāpelēt uz augšu.

Raksta, ka viena sauja kaltētu citronliānas ogu dodot spēku Usūrijas taigas medniekiem visu dienu skriet bez noguruma, dzenot zvērus, kamēr tie pagurst. Tātad ogas dod tonusu un spēku. Tas mūsdienās ir ļoti vajadzīgs. Citronliānas ogu ekstrakts un sula paaugstina asinsspiedienu, nonērš miegainību, uzlabo koncentrēšanās spēju, iegaumēšanas ātrumu un atmiņu, bet jāsāk lietot jau nedēļu pirms eksāmenu sesijas. Pārbaudīts uz savas ādas un lietots daudzas reizes. Neizraisa atkarību un nevēlamus efektus. Samazina arī depresiju un nervozitāti. Šī auga pētnieki brīdina, ka psihozes, hipertoniskās slimības, epilepsijas un pēctraumatiskas encefalopātijas gadījumā šī auga preparātu lietošana nav ieteicama.

Ogas novāc, izmantojot kāpnes, l kg ogu apber ar l kg cukura, pēc nedēļas sāk izdalīties sula. Kad visas ogas uzpeld, tās noņem, izspiež. Sula uzglabājas bez bojāšanās vairākus gadus. Viena ēdamkarote šīs sulas dod tādu enerģiju visai darba dienai, kādu nespēj dot pat 5 tasītes kafijas, pie tam ne īpaši dzenot sirdi un ceļot spiedienu.

Tinktūras pagatavošanai ņem 40 gramus ogu, samaļ, aplej ar 200 ml 95% spirta šķīduma, noliek siltā vietā, lai ievelkas 10 dienas. Lieto pa 20-30 pilieniem 2 reizes dienā. Sausus augļus var noēst 10 gramus dienā-ne vairāk.

Šo derīgo liānu vajag Latvijā audzēt plantācijās, tas varētu būt ienesīgs pasākums.

Dabā ir daudzi augi, kuri ne tik daudz paceļ vispārējo tonusu, bet vairāk iedarbojas uz asinsvadus regulējošiem centriem, tonizē asinsvadu sieniņas un pastiprina sirds spēku.

Labs līdzeklis asinsspiediena paaugstināšanai ir Eiropas kumeļpēda ( Asarum europeum L.)
Šis augs ir bieži sastopams mūsu mežos vairāk gar upju krastiem, kur veido mūžzaļu, spīdīgu lapu paklājus. Lapiņām, tiešām ir zirga pēdas (ne pakava) nospieduma izskats. Preparāti no kumeļpēdas saknēm un lapām tonizē sirds- asinsvadu sistēmu, pastiprina sirds spēku, taču to jālieto uzmanīgi kā mēreni indīgu augu. Kopā ar alkoholu šim augam ir toksiska iedarbība, kas izpaužas ar ilgstoši sliktu dūšu un vemšanu. Šo auga īpašību var izmantot, lai atturētos no dzeršanas, bet tas jādara apzināti un ar lielu atbildības sajūtu, lai nenodarītu nelabojamas lietas.

Asinsspiediena paaugstināšanai ņem 1 gr. sausu saknīšu aplej ar glāzi vēsa avota ūdens, ļauj ievilkties 6 stundas, nokāš. Lieto pa 1 ēd karotei 4 reizes dienā.

Baltdadzis (Onopordon acanthium L.) ir augs ar ļoti plašu darbības diapazonu, to lieto gan nieru, gan olnīcu iekaisuma gadījumā, gan pie sirds mazspējas, gan vēnu ārstēšanai. Baltdadža preparāti, lietoti mērenās devās stimulē centrālo nervu sistēmu, bet lietoti lielās devās, gluži otrādi – izraisa nervu darbības bremzēšanu, tāpēc zemāk minētās devas nav ieteicams pārsniegt.

Asinsspiediena paaugstināšanai var pagatavot izvilkumu, sulu vai novārījumu.

Ņem 3 ziediņus,, aplej ar 400 ml vāroša ūdens, atstāj ievilkties 3 stundas, nokāš. Lieto pa 100 ml 4 reizes dienā.

Izspiež sulu un dzer pa tējkarotei 3 reizes dienā.

Ņem 2 ēdamkarotes smalcinātu lakstu, aplej ar 500 ml ūdens, liek uz uguns un kad sāk vārīties, vāra 10 minūtes. Kad atdziest, nokāš. Izdzer dienas laikā pa malkam pirms ēšanas. Īpaši ieteicams cilvēkiem, kam pazemināts asinsspiediens kombinējas ar astēniju un vāju barojumu, jo baltdadža preparāti uzlabo apetīti.

Portulaks ( Portulaca oleracea L.) ir viengadīgs dārzenis, ko dienvidu zemēs diezgan bieži izmanto pārtikā. Arī mūsu klimatiskajos apstākļos, īpaši, siltumnīcās portulaku var audzēt un tā jaunās, mīkstās lapiņas izmantot pārtikā kā salātus. Jaunākie pētījumi liecina, ka portulaks pārtikā mēreni pastiprina asinsspiedienu un stimulē sirds-asinsvadu sistēmu, bez tam tas stimulē arī insulīna izdalīšanos, tāpēc īpaši ieteicams cukura diabēta gadījumā, kad vienlaicīgi ir pazemināts asinsspiediens.

Dzeltenā kaķpēdiņa izskatās ļoti skaists un mīlīgs, patiesībā šim augam ir lietošanas ierobežojums, saistīts ar tā spēju paaugstināt asinsspiedienu. Pie pazemināta asinsspiediena tieši šo blakus efektu var sekmīgi izmantot, īpaši, ja tas kombinējas ar novājinātu aknu darbību, kad neveidojas pietiekamā daudzumā žults un gļēvi darbojas žultspūslis.

Ņem 1 ēd karoti kaķpēdiņas ziedu, aplej ar 300 ml. ūdens, vāra 15 min., ļauj ievilkties 45 minūtes, pielej ūdeni, lai būtu 300 ml. Lieto pa 100 ml 3 reizes dienā pirms ēšanas. Nav ieteicams lietot grūtniecēm un maziem bērniem.

Tinktūras pagatavošanai ņem ziedošas galotnītes, aplej ar degvīnu svara attiecībās 1:10, tur siltumā 2 nedēļas, nofiltrē. Lieto pa 10-15 pilieniem 3 reizes dienā

Ļoti iedarbīga ir ārstniecības augu kombinācija, kuras sastāvā ir:

Baltdadža lapas 50 gr stimulē centrālo nervu sistēmu, regulē asinsspiedienu
Lupstāja saknes 30 gr uzlabo gremošanas dziedzeru darbību
Kalmes saknes 10 gr tonizē, samazina miegainību
Upenes lapas 20 gr vitamīnu avots, uzlabo garšu
Asinszāles laksti 10 gr paaugstina asinsspiedienu, uzlabo garastāvokli
Mežrozes augļi 20 gr vitamīnu avots, uzlabo aknu darbību

Pēc vajadzības šo sastāvu var papildināt. Ja vāji darbojas nieres- ar kādu sauju bērza lapiņu, ja ir žults sastrēgums- pievieno 15 gr dzelteno kaķpēdiņu, ja tieksme uz alkoholu- kumeļpēdas saknīti, labāk atsevišķi katrai gatavošanas reizei, ja ir klimaktēriska rakstura traucējumi – pievieno saujiņu rozmarīna ziedošo galotnīšu.

Ņem 1-1,5 ēdamkarotes tējas maisījuma, aplej ar 300 ml verdoša ūdens, tur termosā 3 stundas, nokāš. Lieto pa 100 ml 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Samazināta asinsspiediena gadījumā liela nozīme ir ēdienkartei un ēšanas paradumiem. Nedrīkst pārēsties, jo tad asinis vairāk koncentrējas vēdera dobuma orgānos un smadzenes izjūt asins trūkumu, kas izpaužas ar miegainību. Tāpēc cilvēki, kuriem ir pazemināts asinsspiediens, pēc ēšanas izjūt gandrīz nepārvaramu vēlēšanos pagulēt. Pēc šī simptoma gandrīz var stādīt diagnozi.

Ēdienkartē ieteicami piena produkti, dārzeņi un augļi, var ēst asas garšvielas, sīpolus, ķiplokus, rutkus, pētersīļus, lupstājus, selerijas. Organisma tonizēšanai ieteicami ziedputekšņi un peru piens. Ļoti vērtīgi iekļaut savos pārtikas produktos auzu putraimus un pagatavot no tiem putras, ķīseli un novārījumu. Kad auzas zied, sagriež auzas ar visiem kātiņiem, sasmalcina un saber traukā lai būtu puse no tilpuma, virsū uzlej degvīnu līdz pilns. novieto siltā, tumšā vietā uz 10 dienām, nolej. Lieto pa 1 tējkarotei 3-5 reizes dienā 20 min. pirms ēšanas pazemināta asinsspiediena gadījumā, īpaši, ja to pavada bezmiegs, vispārējs nogurums un apetītes trūkums. Tas ir arī iedarbīgs līdzeklis opija un nikotīna atkarības atturības (lomkas) izraisīto traucējumu atvieglošanai.

Ļoti noderīgas ir vēsa ūdens procedūras un peldēšana, tas paaugstina veģetatīvās nervu sistēmas tonusu un stabilizē asinsspiedienu.

Masāžas procedūras laikā ir ieteicams pielietot masāžas krēmus ar ēterisko eļļu piedevu. Mājas kārtībā var pagatavot aromātisko augu eļļas izvilkumu. Tās pagatavošanai saplūc vienādās daļās pelašķa ziedus, mārsila lakstus, ķimenes ziedus un augļus, rozmarīna, biškrēsliņa, vērmeles ziedus, kadiķa skujiņas, visu sīki sasmalcina, saber stikla traukā ar blīvu vāku, uzlej olīveļļu attiecībā 1:5, liek ūdens peldē un vāra 25-30 min., pēc tam izkāš caur smalku sietu. Ja grib iegūt lielāku ēterisko vielu koncentrāciju olīveļļā, tad traukā liek jaunu augu porciju, uzlej to pašu eļļu un vārīšanu atkārto. Parasti tieši tādu eļļu mums pārdot kā ēterisko eļļu, lai gan ar to šim preparātam kopēja ir tikai smarža. Īsto ēterisko eļļu iegūst tveicējot augu ziedus, lapas vai saknes destilācijas aparātos un tā ir ļoti, ļoti dārga.

Asinsspiedienu normalizē labas emocijas, mērenas ekstrēma sporta devas, atpūta kalnos. Pazeminātā asinsspiediena slimība, ja neko citu neatrod, kaut arī reizēm ir nepatīkama, vienīgā no visām slimībām pagarina dzīves ilgumu.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.