0

Āboliņš, pļavas/baltais

Latīniskais nosaukums: Trifolium repens.

Daudzgadīgs augs, 20-50 cm. augstumā. Lapas ir olveidīgas, gar malām nedaudz robotas. Aug upju krastos, ceļu malās, pļavās, tīrumu malās. Galveno kārt izmanto kā barību lopkopībā. Pārdozējot dzīvniekiem var rasties saindēšanās, īpaši trušiem un cūkām.

Zied no maija līdz septembrim. Vāc tikai pašas ziedu galviņas, ziedēšanas laikā, bez kātiņiem, nenobrūnējušas, tūlīt žāvē sausā vietā bēniņos vai nojumē. Uzglabā slēgtā traukā 1 gadu.

Saimnieciskai vajadzībai ievāc no vasaras līdz rudenim. Glabā kaltētā, skābētā un marinētā veidā. Augu izmanto kā dabisku krāsvielu, lai krāsotu audumus zaļā krāsā. Kaltētas lapiņas izmanto kā piedevu zupām, pievieno cepot maizi, pagatavo tējas, svaigas – pievieno salātiem, vārītas – lieto kā spinātus.

Satur daudz nektāru, no kā bites ievāc medu.

Ziedi satur ogļhidrātus, C, B, E, K vitamīnus, karotīnu, miecvielas, ēteriskās eļļas, taukskābes, mikroelementus, dažādus glikozīdus.

ĀRSTNIECISKĀ IEDARBĪBA TAUTAS MEDICĪNĀ

Sarkano āboliņu izmanto kā atkrēpotāju līdzekli pie garā klepus, pret drudzi, saaukstēšanās slimībām, bronhiālo astmu, bronhītu, aizdusu, galvas reiboņiem, mazasinību un tāpat arī kā diurētisku, urīndzenošu, žultsdzenošu, pretsklerozes, asiņošanas apturošu, brūču dziedējošu, sāpju mazinošu, pretaudzēju un antiseptisku līdzekli.

Aizkavē holesterīna uzkrāšanos asinīs, attiecīgi profilaktisks līdzeklis pret aterosklerozi. Jaunas, maigas sarkanā āboliņa lapas var lietot pārtikā tāpat kā spinātus.

Agrākos laikos pulverī saberztas kaltētas āboliņa lapas pievienoja rudzu maizes mīklai un siera masai. Baltā āboliņa ziedi ir vieni no «sieviešu zālītēm» – noder dzimumorgānu iekaisumu un nevēlamu izdalījumu gadījumā. Ar to ārstē arī tuberkulozi un saaukstēšanās slimības. Sagatavo tāpat kā sarkano āboliņu.

Sarkanā un baltā āboliņa novārījumus vēl izmanto dziednieciskām vannām. Sevišķi ieteicams cilvēkiem, kuriem uz ķermeņa ir strutainas pumpas un bieži parādās augoņi.

Ar āboliņu ziedu tēju skalo iekaisušas acis. Pateicoties sastāvā esošajām miecvielām izmanto gļotādu saslimšanu gadījumos, arī kuņģa – zarnu trakta (caurejas gadījumā).

Pielieto kā lielisku asins attīrošu līdzekli. Blakus efekti nav novēroti. Reimatisma un podagras gadījumā efektīgāk ir lietot balto āboliņu.

Palīdz maziem bērniem kuņģa – zarnu trakta darbības traucējumu gadījumā, īpaši vēdergraižu gadījumā vasaras periodā.

Antibakteriālo īpašību dēļ izmanto mutes dobuma skalošanai.

  • Svaigas lapas vai lapu sula. Ārīgi izmanto asiņošanas apturēšanai, brūču dziedēšanai, kā arī abscesu un reimatisko sāpju gadījumos. Noder arī ādas strutainu iekaisumu dziedēšanai, ausu un acu iekaisumu gadījumos. Izmanto arī ārstniecisko vannu pagatavošanai bērniem rahīta gadījumā.
  • Ūdens – spirta uzlējums. Izmanto kā papildus līdzekli tuberkulozes ārstēšanā.
  • Sakņu novārījums. 20 g sasmalcinātas, svaigas saknes, 1 gl ūdens. Vāra ūdens peldē 30 min, izkāš. Lieto olnīcu iekaisumu gadījumā, kā pretaudzēju līdzekli. Lieto pa 1 ēdk 4-5 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Lapu uzlējums. 1-2 ēdk sasmalcinātas lapas, 1 gl verdošs ūdens. Aplej, nostādina 40 min. Lieto mazasinības, C vitamīna nepietiekamības, galvas sāpju gadījumos, kā arī kā aterosklerozes profilaktisku līdzekli. Lieto pa 2 ēdk 2-3 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Ziedu uzlējums. 2 ēdk  (50 g) sarkanā āboliņa ziedi, 0.5 l degvīns. Nostādina 10 dienas. Lieto apetītes uzlabošanai. Lieto pa 1 tējk pirms ēšanas 3 mēnešus ar 10 dienu pārtraukumu pēc katra mēneša.
  • Ziedu novārījums. 1 tējk ziedi, 1 gl verdošs ūdens. Vāra ūdens peldē 5 min. Lieto apetītes uzlabošanai. Lieto pa 1 ēdk 4-5 reizes dienā.
  • Ziedu uzlējums. 2 ēdk ziedi, 1 gl verdošs ūdens. Aplej, nostādina 1-2 stundas. Lieto strutainu brūču dziedēšanai un kopšanai.
  • Ziedi un lapas. Svaigus ziedus un lapas pieliek svaigām brūcēm, veicina ātrāku sadzīšanu.
  • Ziedu uzlējums. 4-6 kaltētas ziedu galviņas, ¼ l verdošs ūdens. Aplej, nostādina 15 min. Saldina ar medu. Asins attīrīšanai lieto 2-3 tējas tasītes dienā 4-6 nedēļas.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.