Latīniskais nosaukums: Alnus incana L.
Alksnis ir dziedinošs koks – tas atveseļo zemi, kā arī palīdz tikt pie veselības cilvēkiem. Var lietot kā mizu un lapas, tā arī alkšņu spurdzes un «čiekuriņus» (pēdējie it labi ievācami arī ziemā). Pie mums aug melnalkšņi un baltalkšņi. Melnalkšņus savulaik vērtējuši koksnes dēļ, un lapas tiem ir ar taisnu vai uz iekšu pret kātu vērstu galu.
Zied martā – aprīlī, pirms lapu izplaukšanas. Jaunās lapas un dzinumi ir lipīgi.
Alkšņi iedalāmi baltajos un melnajos ( vislabāk aug gar upmalām). Melnalkšņa sārtā koksne ir vērtīga, sevišķi lietām, kam jāiztur ilgstošs slapjums: muciņām, ķipīšiem, koka akām. Elektrotehnikā izmanto kā izolācijas materiālu. Tiek vītas arī izturīgas virves. Sakņu ekstraktu izmanto kā krāsvielu (melna, pelēki – dzeltena, sarkana).
Ļoti savdabīga ir metode kā alkšņi vairojas. Tie savas sēkliņas vēl ziemā izkaisa uz sniega. Tad ūdens kūstot tās nogādā uz kādu citu vietu, kas dažreiz var būt visai tālu no mātes koka.
Alkšņiem ir vēl viena brīnumaina īpašība – viņi uztur zemes dzīvīgumu. Kamēr strauta, mazas upītes vai grāvja malā aug alkšņi, pa to tek ūdens un apkārt mīt dzīvība. Ja alkšņus nocērt, tad ūdens upītē pazūd, dzīvība iznīkst, bet pati ūdenstece pārvēršas par tādu kā pilsētas ielas rensteli, kura parasti ir sausa un nedzīva, tikai lietus laikā pa to noplūst liela straume. Šai alkšņu spējai uzturēt dzīvību savā apkārtnē pagaidām nav zinātniska pamatojuma.
Alksnis ar savām stiprajām mietsaknēm lieliski nostiprina upīšu, strautu un grāvju krastus. Tos nekad neizgāž vējš. Dižākie melnalkšņi ir Sēmē (Tukuma rajons) un Saulkrastos. To apkārtmērs – kā vienam tā otram – ir 4,3 m.
ĀRSTNIECISKĀ IEDARBĪBA
- Augļkopas (čiekuriņus) ievāc rudenī vai ziemā (līdz martam). Nokritušos čiekuriņus neievāc, jo tiem nav dziednieciskas vērtības. Pēc ievākšanas kaltē. Var glabāt ap četriem gadiem. Mizu ievāc pavasarī vai vasaras pirmajā pusē. Pēc ievākšanas kaltē. Lapas ievāc agri pavasarī.
- Miza satur: ēteriskās eļļas, triterpenoīdus, steroīdus, vitamīnu PP, miecvielas
- Lapās ir konstatēts: aldehīdi dlutenols, steroīdi, vitamīns C, flavonoīdi, skābes.
- Augļkopas satur: triterpenoīdus, steroīdus, fenolkarbonskābes, miecvielas, kumarīnu, flavonoīdus, tauku eļļas, taukskābes, alifātiskos spirtus.
- Alkšņu preparātiem piemīt savelkoša, pretiekaisuma, pret-mikrobu, asiņošanas apturēšanas, brūču sadziedēšanas, sviedrējošas īpašības. Mazina noslieci uz alerģiju, tajā skaitā pārtikas alerģiju.
PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ
- Spurdžu (vīrišķo ziedkopu) uzlējums: dzer saaukstēšanās, plaušu, ādas slimību un diatēzes gadījumā.
- Spurdžu tinktūra – līdzeklis pret caureju (1 tējkaroti spurdžu aplej ar 100 g degvīns, aizkorķē un ļauj divas nedēļas nostāvēties; lieto pa 15 – 20 pilieniem 3 reizes dienā).
- Čiekuriņi (augļkopas). Sekmē rūgšanas – pūšanas procesu mitēšanos hronisku zarnu trakta kaišu gadījumos, kā arī veicina gļotādu epitelizāciju, tāpēc uzlējumu lieto, ja ir kuņģa sāpes, ilgstošas caurejas, zarnu katars, enterīti, kolīti, kā arī dizentērija: uz 1 glāzi verdoša ūdens ņem 1 – 2 ēdamkarotes (5 – 10 g) čiekuriņu, ļauj 4 stundas ievilkties siltā vietā (vislabāk termosā), tad izkāš un lieto pa 1/2 glāzei 2 – 3 reizes dienā pirms ēšanas.
- Augļkopu tinktūra (spirta uzlējums) Dzer epilepsijas gadījumā (30 – 40 pilienus 2 – 3 reizes dienā).
- Mizas novārījums pret reimatismu, iekaisušām acīm, vārīgām smaganām, kakla sāpēm (ņem 1 ēdamkaroti uz 1 glāzi ūdens).
- Jaunas lapas izmanto vannām, ja kājas svīst vai ir nogurušas. Svaigas lapiņas saberž un pieliek pie pirkststarpu izsutumiem.
- Novārījumu vai uzlējumu izmanto kā atveseļošanās līdzekli akūtu tievo un resno zarnu sieniņu slimšanas gadījumos, pēc dizentērijas. Samazina rūgšanas un pūšanas procesus ķuņģa – zarnu trakta saslimšanu gadījumos. Atjauno bojātās gļotādas šūnas. Dažkārt izmanto arī kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlu ārstēšanas procesā, zarnu trakta asiņošanas gadījumā. Izmanto arī ādas iekaisumu un apdegumu, smaganu asiņošanas, deguna asiņošanas gadījumos mutes dobuma un kakla skalošanai. Rekomendē arī poliartrīta un saaukstēšanās gadījumos.
- Lapu novārījums. Iesaka kā vieglu atslābinošu, sviedrējošu un pretklepus līdzekli. Izmanto reimatisma un podagras gadījumos. Piemīt arī pretvēža iedarbība.
- Augļkopu novārījums dizentērijas gadījumos: 50 g augļkopas, 1 l ūdens. Lieto 3 glāzes dienā.
- Augļkopu novārījums maisījums dizentērijas gadījumos: vienādās devās svaigi alkšņu pumpuri, platkājiņu – ratēju saknes, dzelošās nātres saknes. 50 g masas aplej ar 1 l ūdeni. Nakti nostādina, no rīta vāra 10 min. Dzer karstu 1 veselu glāzi, bet pārējo nākošajā dienā, četrās reizēs.
- Lapu vannas mazina noguruma sajūtu kājās pēc ilgstošas fiziskas slodzes.
- Mastiopātijas profilaksei: vienādās devās alkšņu augļkopas, piparmētras, baldriāna sakne, asinszāle, sunīši. 2 ēdk masas, 1 glāze verdoša ūdens. Aplej, nostādina. Lieto pa 1 glāzei dienā.
- Augļkopu uzlējuma pagatavošana: 4 g augļkopas, 1 glāze verdoša ūdens. Aplej ar verdošu ūdeni un nostādina slēgtā traukā 2-3 stundas, izkāš. Lieto ¼ glāzi 3-4 reizes dienā pirms ēšanas.
- Augļkopu novārījuma pagatavošana: 10 g sasmalcinātas augļkopas, 1 gl ūdens. Aplej ar karstu ūdeni un vāra ūdens peldē 30 min, izkāš un pievieno ūdeni līdz sākotnējam daudzumam. Lieto 1-2 ēdk. 3-4 reizes dienā pirms ēšanas.
- Lapu uzlējums: 15 g sasmalcinātas lapas, 1 gl ūdens. Aplej ar karstu ūdeni un vāra ūdens peldē 15 min. Atdzesē 45 min, izkāš, pievieno ūdeni līdz sākotnējam daudzumam. Lieto 1/3 gl 2-3 reizes dienā 30 min. pirms ēšanas.