1

Latīniskais nosaukums: Aloe Barbadensis mill.

Alvejas dzimtene ir Dienvid un AustrumĀfrika (aug brīvā dabā), kuras augstums sasniedz 4 metrus. Dažas augu sugas sastopamas arī Vidusjūras reģionā un Indijā. Pie mums, par cik augs nav sala izturīgs, parasti audzē kā istabas augu. Tas ir daudzgadīgs, mūžzaļš augs. Zied ar oranžas nokrāsas ziediem. Lapas ir 30-40 cm garas. Sulai ir neparasti rūgta garša.

Kā ārstniecisko līdzekļu izejmateriālu izmanto lapas ne īsākas par 15 cm. Lapas ievāc ziemas un pavasara periodā. Galvenokārt no lapām iegūst alvejas ekstraktu.

Alvejas dziednieciskās īpašības bija zināmas vairāk kā 3 tūkstošus gadus senā vēsturē. Sulu izmantoja Ēģiptē, vēlāk Indijā, Grieķijā u. c. kā līdzekli apdegumu un ilgi nedzīstošu brūču ārstēšanai. Senie Ēģiptieši augu dēvējuši par “nemirstības koku”.

Pielietojums

Lapas satur lielu daudzumu fermentus, vitamīnus, fitoncīdus. Alvejas sulas dziednieciskā īpašība ir pateicoties bioloģiski aktīvajām vielām, ko tā satur (ir dabiskais biostimulators). Alvejas preparātiem piemīt pretiekaisumu, antibakteriālas, žults dzenošas, brūču dziedējošas, gremošanas trakta sekrēcijas pastiprinošas, apetīti uzlabojošas īpašības. Pastiprina organisma imūnsistēmas darbību un paaugstina organisma aizsargspējas, veicina audu atjaunošanās procesus iekaisumu vietās. Alvejas sulai piemīt bakteriostatiska iedarbība uz stafilokokiem, streptokokiem, difterijas izsaucēj mikrobiem, vēdertīfa un dizentērijas nūjiņām. Galvenā īpašība ir atslābinošā iedarbība.

Mājas apstākļos sulu iegūst no istabas augu lapām. Tās sasmalcina un atdala sulu, vāra 3 min uz lēnas uguns. Izmanto uzreiz, jo glabājot sula zaudē dziednieciskās īpašības.

Rūpnieciskā veidā gatavo alvejas sulas zem ādas injekcijas – ampulās. Lieto konjuktivītu, acu saslimšanu, bronhiālās astmas, kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas gadījumos. Ārstniecības kurss ir 2-3 mēneši ar pārtraukumiem. Izgatavo arī dažādas ziedes, sīrupus, kuru sastāvā ietilpst alvejas sula.

Alvejas preparātus tā neparastā rūgtuma dēļ pielieto žultspūšļa sekrēcijas stimulēšanai. Plaši pielieto arī staru slimības gadījumā.

Alvejas preparātus nav vēlams lietot hemoroīdu un dzemdes asiņošanas gadījumā, kā arī grūtniecības laikā. Nevēlamu nieru kairinājumu var izsaukt tikai pārdozēšanas gadījumā. Jāizvairās no preparātu ilgstošas lietošanas, jo var tikti par daudz no organisma izvadīti sāļi (īpaši kālijs).

 

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

  • Sakarsētu alvejas lapu sulu izmanto pa 0,1-0,3 g uz nakti hronisku aizcietējumu gadījumā. Atslābinošā iedarbība parādās pēc 8-10 stundām. Jāatceras, ka lietojot lielos daudzumos bremzējas zarnu peristaltika un var rasties resnās zarnas iekaisums.
  • Alvejas sulas kompreses ārīgi izmanto strutainu brūču, trofisku čūlu, furunkulu un apdegumu dziedēšanai (atšķaidītu ar ūdeni 1:10).
  • Izmanto kā sastāvdaļu, ko pievieno mutes skalojamajam ūdenim mutes dobuma un smaganu iekaisumu gadījumos.
  • Ginekoloģijā izmanto kā tamponu kompresi dzemdes kakla erozijas gadījumā.
  • Akūtu iesnu gadījumā pilina degunā 5-8 pilienus sulu, 3 reizes ar starplaiku 3-5 stundas.
  • Hronisku gastrītu gadījumā, ko pavada aizcietējumi lieto iekšķīgi alvejas sulu pa 1 tējk. 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas.
  • Kuņģa čūlas, pēc dizentērijas lai paaugstinātu organisma aizsargspējas pret infekcijas slimībām lieto iekšķīgi alvejas sulu pa 1 tējk. 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas.
  • Novājinātiem bērniem un pacientiem pēc smagām slimībām pagatavo maisījumu – 100 g alvejas sula, 500 g valrieksti, 300 g medus, 3-4 citroni. Lieto pa 1 tējk. 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas.
  • Furunkulu, nedzīstošu brūču gadījumā alvejas lapu aplej ar verdošu ūdeni un noņem virsējo miziņu. Lieto kā apsēju. Apsēju maina ik pēc pāris stundām.
  • Plaušu iekaisumu gadījumos lieto – ¾ gl. alvejas sula, 250 g medus, 1/3 gl. kagors (vīns). Maisījumu nostādina 4-5 dienas tumšā vietā, istabas temperatūrā. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas.
  • Pneimonijas gadījumā lieto – 300 g medus, ½ gl. ūdens sasmalcināta alvejas lapa. Vāra uz lēnas uguns 2 stundas. Glabā vēsā vietā. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā.
  • Neiralģijas, galvas sāpju gadījumā, menstruālā cikla regulēšanai lieto 8-10 pilienus alvejas sulu.
  • Ķīnas medicīnā alvejas sulu izmanto plaušu tuberkulozes, klimaktērijas periodā, bērnu saslimšanu gadījumos, kuras pavada krampji.
  • Kā atslābinošu līdzekli lieto – 150 g sasmalcinātas alvejas lapas, 300 g sasildīts medus. Samaisa un nostādina 24 stundas. Pēc tam uzkarsē un izkāš. Lieto no rītiem pa 5-10 g 1 stundu pirms ēšanas.
  • Tuberkulozes gadījumā lieto – ne jaunāka par 2 gadiem auga lapu sulu, cūku vai bebru taukus, medus, kagors (var arī labu konjaku), krāsai pievieno nedaudz kakao pulveri.
  • Lai stiprinātu sirds muskuli ieteicams alvejas sajaukt ar cukuru vai medu.
  • Saaukstēšanās gadījumā skalo kaklu ar alvejas sulas un ūdens maisījumu 1:2, iekšķīgi lieto maisījumu 3 reizes dienā pa – 1 gl. piena un 1 tējk. alvejas sula.
  • Kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas gadījumā – sasmalcināta alvejas lapa, cukurs vai medus, kagors ( uz 1 gl. sulas – 2 gl. vīns). Nostādina 3-4 dienas tumšā, vēsā vietā. Lieto pa 1 ēdamk. no rītiem un vakarā.
  • Mutes dobuma un smaganu iekaisumu, zobu kustēšanās gadījumā var košļāt alvejas lapu.
  • Elpošanas ceļu saslimšanu gadījumā pagatavo maisījumu (akadēmiķa Filātova recepte) – 1 daļa alvejas lapa, 2 daļas cūku (sviests vai bebru) tauki, 2 daļas medus. Maisījumu nostādina 5 stundas cepeškrāsnī uz lēnas uguns. Ārstniecības kurss – 1-2 mēneši. Lieto pa 1 tējk ar pienu 3 reizes dienā.
  • Novājinātam bērnu organismam ieteicams lietot pa 1 tējk. sulu ar pienu 3 reizes dienā 3-4 nedēļas. Pēc nepieciešamība kursu var atkārtot pēc 10-15 dienām. Parasti bērni pieņemas svarā, uzlabojas apetīte.
  • Pret kuņģa vēzi lieto maisījumu – 4-6 alvejas lapas (ne jaunākas par 3 gadiem) tur ledusskapī dažas dienas. 4-5 begonijas lapas sautē uz lēnas uguns ūdens peldē 8 stundas (aplejot tās ar 0,5 l verdoša ūdens). Novārījumu atdzesē pievieno alvejas sulu un 0,5 litrus labu konjaku (izturētu ne mazāk kā 15 gadus). Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Lieto kā nomierinošu balzāmu saules staru apdegumu, celulīta, apsaldējumu, nenozīmīgu elektro traumu gadījumos.
  • Klīnikās ir novērots, ka pielietojot alvejas preparātus uzlabojas AIDS slimnieku imūnsistēmas darbība.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.