0

Latīniskais nosaukums: Avena Sativa L.

Viengadīgs augs 1,5 m augstumā. Zied jūnijā, jūlijā.

Pārtika ir zāles – šim Hipokrāta teicienam īpaši ir piemēroti ēdieni no auzu produktiem.

Pielietojums

Uzturā auzu produkti ir daudzu pasaules tautu tradicionāli brokastu ēdieni. Auzu putraimi un pārslas – veselīga pārtika bērniem un pieaugušajiem, diētisks produkts un dziedniecisks līdzeklis pie hroniskām kuņģa – zarnu trakta saslimšanām.

Dziednieciskos nolūkos izmanto visu augu dažādās tā augšanas fāzēs. Auga augšējo daļu 20 cm garumā ievāc un kaltē vārpu veidošanās laikā.

Graudi satur cieti, olbaltumu, taukus, aminoskābes, organiskās skābes, glikozīdus, E, B1, B2, A, K vitamīnus.

Auzas satur arī fosforu, dzelzi, kobaltu, magniju, cinku, alumīniju, kāliju, boru, jodu. Neviens cits augs nesatur tik daudz cinku, kā auzas. Auzas satur fermentus, kuri uzlabo ogļhidrātu uzsūkšanās procesus. Svaigi auzu kāti veic sviedrējošu, temperatūru pazeminošu, urīna dzenošu iedarbību. Pielieto žultsakmeņu slimības ārstēšanai, kā arī fiziskas un garīgas pārpūles gadījumos, neirastēnijas un bezmiega gadījumos.

Auzu salmi un neattīrīti graudi palielina ādas funkciju iespējas, veicina iekaisumu procesu likvidāciju nervu galos.

Homeopātijā auzas izmanto pirmkārt kā līdzekli pie nervu pārslodzes un apetītes zuduma, bezmiega un nespējas koncentrēties.

Auzu preparāti palīdz atgūt spēkus pēc smagām infekcijas slimībām un pēc seksuālas pārslodzes. Palīdz arī tiem, kuri vēlas atmest smēķēšanu. Lai mazinātu atkarību no narkotikām arī mēģina pielietot šos preparātus.

Lieliski palīdz studentiem un skolniekiem eksāmenu laikā.

LABĀS AUZU PRODUKTU ĪPAŠĪBAS

Vispār spēcinoša, tonizējoša, asins radoša, apetīti stimulējoša iedarbība.

Uzlabo un atjauno asins sastāvu, aizkavē trombu veidošanos (pie sirds išēmiskās slimības, hipertonijas, tromboflebītta, pēc dažādām operācijām).

Palielina leikocītu daudzumu asinīs.

Normalizē vielu apmaiņas procesus.

Paaugstina organisma imunitāti.

Piemīt antisklerotiska iedarbība.

Pastiprina zarnu trakta peristaltiku.

Paaugstina organisma aizsargfunkcijas, pašattīrīšanās spējas.

Aizkavē organisma priekšlaicīgu novecošanos.

Normalizē tauku apmaiņu, veicina ķermeņa masas normalizāciju.

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

Graudu uzlējums. Graudus aplej ar aukstu ūdeni attiecībā 1:10, nostādina 1 diennakti. Lieto pa 0,5-1 gl. 2-3 reizes dienā pirms ēšanas. Pielieto kā urīna dzenošu līdzekli un sirds muskuļa un nervu audu apmaiņas procesu regulējošu līdzekli.

Svaigu kātu degvīna uzlējums. 2 ēdamk. sasmalcināti kāti. 1 gl. degvīns. Nostādina siltā vietā 15 dienas. Lieto pa 20-30 pilieniem 2 reizes dienā pirms ēšanas.

Graudu spirta uzlējums. Graudus aplej ar vīna spirtu attiecībā 1:10. piemīt nomierinoša iedarbība.

Vannas pelde. 1-1,5 kg svaigi auzu salmi, 5 litri ūdens. Vāra 30 min. Pievieno vannas peldes ūdenim. Palīdz locītavu iekaisumu un radikulīta gadījumos.

Vannas pelde. 1-1,5 kg svaigi auzu salmi, 5 litri ūdens. Vāra 30 min. Pievieno vannas peldes ūdenim. Pielieto arī bērniem, kuri slimo ar rahītu.

Vannas pelde. 1-1,5 kg svaigi auzu salmi, 5 litri ūdens. Vāra 30 min. Pievieno vannas peldes ūdenim. Ieteicamas arī sēdvannas pie sieviešu saslimšanām. Var izmantot arī apsaldējumu dziedēšanai.

Vannas pelde. 1-1,5 kg svaigi auzu salmi, 5 litri ūdens. Vāra 30 min. Pievieno vannas peldes ūdenim. Lieliski palīdz izvairīties no saaukstēšanās, ja peldi veic savlaicīgi.

Kompreses. Pagatavo komprešu ūdeni attiecībā 1:10. Palīdz ekzēmas, bērnu diatēzes gadījumos. Karstas komprese uzliek nieru rajonos lai atvieglotu nierakmeņu izvadīšanu.

Kāju vannas. Pagatavo kāju vannu peldes ūdeni no auzām, ozola mizas. Mazina kāju svīšanu un epiderma atslāņošanos. Peldes ilgums 15-20 min, katru dienu.

Graudu novārījums. 1 gl. graudi, 2 gl. ūdens. Sautē uz lēnas uguns ūdens peldē līdz izgaro puse no šķidruma. Pievieno 1 ēdamk. medu. Lieto pa ¼ – ½ gl. 3 reizes dienā. Izmanto kā urīna dzenošu līdzekli.

Auzu salmu novārījums. 40 g auzu salmi, 1 l ūdens. Vāra 10 min. Lieto pa 1 gl. 3 reizes dienā. Izmanto kā urīna dzenošu līdzekli.

Auzu pārslas. 1 gl. samaltas pārslas, 1 tējk. dzeramā soda. Pirms lietošanas ņem 1 ēdamk. maisījuma un sajauc ar siltu ūdeni vai skābu pienu. Uzziež uz sejas kā masku. Nomazgā ar siltu ūdeni un noskalo ar vēsu (nedaudz skābinātu) ūdeni. Labs kosmētisks līdzeklis ādas attīrīšanai. Ieteicamas taukainas ādas kopšanai.

Auzu (svaigu) lakstu uzlējums. Pielieto garīgas pārslodzes gadījumos kā nomierinošu līdzekli. Mazina pienskābes līmeni asinīs, palīdz reimatisma un podagras gadījumos. Labs tonizējošs līdzeklis vecākiem cilvēkiem. Ieteicams arī lietot kā līdzekli sirds darbības un asinsrites uzlabošanai.

Auzu (svaigu) lakstu uzlējums. Samazina cukura līmeni asinīs. Ieteicams diabēta slimniekiem.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.