Latīniskais nosaukums: Matricaria chamomilla.
Kurvjziežu jeb asteru dzimtas kumelīšu ģints augs. Smaržīgā kumelīte, kas ik vasaru priecē acis ar dzelteni baltiem ziediem, ir visbiežāk izmantojamais komponents medicīnā un kosmetoloģijā. Kumelīte ir viengadīgs kultūras vai savvaļas augs ar kailu, stipri zarotu stublāju, pamīšus sakārtotām divkārt vai trīskārt plūksnaini dalītām lapām ar lineāram lapiņām. Ziedi ir 1,5 – 2.5 platos kurvīšos ar baltiem mēlziediem un dzelteniem stobrziediem, vīkallapas sakārtotas 1 – 3 rindās. Kurvīša gultne kaila, sākumā plakana, vēlāk izstiepti koniska, doba (diagnostiska pazīme). Ziedkurvīši atveras pakāpeniski: sākumā mālziedi virzīti uz augšu, pēc tam – horizontāli, bet pēc noziedēšanas – uz leju. Auglis – kopauglis, kas sastāv no daudzām sīkām, iegarenām, nedaudz izliektām sēkliņām bez lidmatiņiem. Augam raksturīga aromātiska smarža.
Zied no maija līdz augustam, sēkliņas nogatavojas no jūnija līdz septembrim. Atsevišķa ziedkurvīša ziedēšanas ilgums – apmēram trīs nedēļas.
Pielietojums
Kumelītes ziedi (Flores Chamomillae) – viens no pirmajiem ārstniecības augiem Ēģiptē, kuru iedzīvotāji paši sākuši audzēt. Jau tur tika atklātas auga nomierinošās, antiseptiskās, brūču dziedējošās un gremošanas sistēmas uzlabojošās, vēdera uzpūšanās mazinošās īpašības.
Kumelīšu uzlējumus jau no seniem laikiem izmanto arī tautas kosmētikā – gan matiem, gan ādai. Ārstniecības kumelīte tiek izmantota medicīnā kā pretsāpju līdzeklis un kā viegli nomierinošs līdzeklis pret bezmiegu. Kumelīšu tēja būs nomierinoša un nogurumu mazinoša, komprese (piemēram, uz sāpošām locītavām vai pie muskuļu sastiepumiem) — sāpes atvieglojoša.
Sen zināmas kumelītes dezinficējošās un dziedējošās īpašības. No auga gatavotas kompreses palīdzēs pret dažādām ādas kaitēm — brūcēm un iekaisumiem, izsitumiem un uztūkumiem.
Kumelīti izmanto arī kā dezinficējošu līdzekli mutes gļotādas skalošanai. No kumelītes iegūst eļļu, kuras galvenā aktīvā sastāvdaļa ir bisabolols un kurai piemīt pretiekaisuma, pretalerģiska un nomierinoša iedarbība. Kumelītes eļļu plaši izmanto arī aromaterapijā.
Kumelīte mīkstina un nomierina ādu, tādēļ no tās gatavotus kosmētiskos līdzekļus izmanto raupjas un sakairinātas ādas kopšanā. Pusaudžiem ar problemātisku sejas ādu iesaka to mazgāt ar atdzesētu kumelīšu novārījumu, jo kumelīte arī attīra ādu un mazina izsitumus.
Kumelīšu novārījumu izmanto arī blondu matu skalošanai. Savukārt no atdzesētas kumelītes tējas vai novārījuma pagatavotas kompreses palīdzēs atpūsties nogurušām acīm un mazinās pietūkumu ap tām. Tējas kompresei var izmantot arī tējas maisiņu.
Visplašāk pazīstama ārstnieciskās kumelītes zāļu tēja. Tās pagatavošanai iesaka izmantot 2 tējkarotes kumelīšu drogu uz krūzi karsta ūdens. Pie hroniskām vēdersāpēm šādu tēju iesaka dzert katru rītu tukšā dūšā 2-3 mēnešus.