Latīniskais nosaukums: Pulmonaria obscura.
Dēvē arī par Plaušu zāli.
Daudzgadīgs lakstaugs ar augstumu 10-40 cm. Auglis ir sīks, gludens, spīdošs rieksts. Zied maijā. Aug pa mežu mežmalēm, krūmājos Eiropas Krievijas daļā un uz Kaukāza.
Satur gļotainas vielas, alantoīnu, vasku, fitosterolu, flobafēnu, miecvielas(līdz 10%), saponīnu, karotīnu, C vitamīnu, rutīnu, nozīmīgu daudzumu minerālvielu un polifenolu, kuru starpā šķīdīgi (aptuveni 1%) un nešķīstoši (aptuveni 4%) silikāti, liels mikroelementu komplekss (īpaši mangāna).
Regulē iekšējas sekrēcijas dažu dziedzeru darbību, pastiprina asinsrades procesu (pateicoties mikroelementu kompleksa saturam). Apveltīts ar asins apturošu, atkraukājošu, vieglu sienošu, diurētisku, pretiekaisuma, antiseptisku un brūču dziedošu darbību.
Pielietojums
Uzlējums: 2 ēdk. lakaču zāles uz 500 ml vārīta ūdens uzstāj 2 stundas, izkāš. Pieņem pa 100 ml 4-5 reizi dienā pie klepus, elpošanas institūciju slimībām, piesmakušam balss, tuberkulozes bērniem, caurejas un citām kuņģa zarnu trakta slimībām, pie nieru iekaisuma, akmeņiem urīnpūslī, sievietes slimībām, diatēzes, asiņošanām un hemoroīdiem. Ar spēcīgu uzlējumu skalo brūces.
Samalcinātus lakaču lapus pieliek pie strutainām brūcēm to sadzīšanai. Lakačiem ir maigi garšīgi zaļumi un tos var lietot ēdienā (piemēram, pavasarīgiem vitamīnu salātiem).