0

Latīniskais nosaukums: Papaver dubium L.

Magoņu dzimta. Viengadīgs lakstaugs ar augstumu ir 30-60 cm. Stublājs stāvs, rievains,pārklāts ar cietiem matiem. Lapas pelēkzaļi, kārtējie, spalvveida-šķelti, ar iegareniem spārniem. Puķes ir sarkanas, spīdošas, vienkārtējas, ar lielu daudzumu putekšņlapu un ar 4 ziedlapiņām, kam pamatā ir 4 plankumi. Auglenīca sastāv no liela daudzuma augļlapu ar augšēju sēklotni. Drīksna novietota tieši uz sēklotnes. Stari izveido ziedpumpurus, kas ir saliekti monolīta diska. Auglis ir apaļīga vai olveida kastīte ar nepilnām starpsienām un sīkiem caurumiem zem drīksnas diska.

Zied jūnijā – jūlijā. Aug sējās, uz nezāļainām vietām un stepju nogāzēm, nereti izšķiras dārzos. Sagatavo ziedlapiņas maijā – jūlijā; sēklu kastītes – no jūnija līdz augustam. Ziedlapiņas piesardzīgi norauj, ātri kaltē ēnā, bieži apgrozot, kamēr liela mitruma daļa neiztvaikos (izžāvētajām ziedlapiņām ir sarkani-violeta krāsa). Sēklu kastītes norauj, kamēr tie vēl pilnībā nav gatavojušies un ir zaļas krāsas (kaltē ēnā).

Ziedlapiņas satur skābes, kamedi (20%), krāsojošās (40%) un taukainas (12%) vielas, alkaloīdus, kā arī darvu, minerālas sālis, kas ir bagātas ar dzelzi un magniju. Zālē un sēklas ir atrasts readīna alkaloīds, kā arī nenozīmīgs morfīna un narkotīna daudzums; piensulā — morfīns, kodeīns. Apveltīts ar mērenu miega zāļu iedarbību.

Pielietojums

Novārījums: 1 tējk. sasmalcinātajām magones kastītēm ( ar sēklām ) uzlej 500 ml ūdens,vāra 10 minūtes, atstāj 1 stundu, izkāš. Pieņem pa 50 ml 4 reizes dienā pirms ēšanas pie sirds-klauvēm, sāpēm vēderplēvju dobumā, pie asa klepus un plaušas tuberkulozes sākuma stadija.

Uzlējums: 1 ēdk. magones ziedlapiņu uz 500 ml vārīta ūdens atstāj 1 stundu. Pieņem pa 50 ml 4 reizes dienā pirms ēšanas pie kuņģa katara, bezmiega, pārpūles, dizentērijas un sirdsklauvēm.

Uzlējums: 1 ēdk. svaigu magones ziedlapiņu, 1 ēdk. medus uz 500 ml degvīna atstāj 30 dienas, izkāš. Pieņem pa 50 ml 1 reizi dienā pie pārpūles un bezmiega.

Sīrups: 50 gr. magones ziedlapiņu uz 400 ml vārīta ūdens ar citrona vai vīns-akmeņu skābes piemetinājumu uzstāj 4 stundas, izkāš. Deva bērniem – pa 1 tējk. 5-6 reizes dienā pie klepus, augšēju elpošanas ceļu katara. Nepieciešams ieturēt piesardzību,ja pārdozē var izsaukt saindēšanās simptomus.

Ekstraktu no magones sēklām pielieto ārstējot asu enterokolītu, hemoroīdu, onkoloģisku saslimšanu, pie bezmiega, galvassāpēm.

Ar svaigu magones sulu iesmērē bišu, lapseņu un citu kukaiņu kodienu vietas.

Izsautētas magones lapas un sēklu kastītes pielieto komprešu veidā pie sasitumiem, audzējiem, locītavas sāpēm.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.