1

Aknas – izturīgas, tomēr saudzējamas

Veselas aknas nav jāattīra, bet slimām jāpalīdz

Aknas veido daudzas organismam nepieciešamas vielas, piemēram, urīnvielu, imūnvielas, olbaltumus, glikozi, neitralizē kaitīgus savienojumus. Šis orgāns ir organisma attīrīšanas sistēmas stūrakmens un, ja tas darbojas nevainojami, speciāla diēta, klizmas, urīndzenošo līdzekļu lietošana nav vajadzīga.

Laba aknu darbība nodrošina normālu sirds un asinsvadu funkciju, jo regulē holesterīna līmeni asinīs, kas uztur tīrus asinsvadus un normālu asinsspiedienu.

Ja traucēta gremošana

Bieži vien gremošanas traucējumi rodas nepietiekamas aknu darbības dēļ. Piemēram, žults atsviešana kuņģī, ko izjūtam kā dedzināšanu kaklā un rūgtu garšu mutē, nereti notiek tādēļ, ka aknas ir saražojušas par maz žults un tā nespēj neitralizēt skābo barību, kas no kuņģa ieplūst divpadsmitpirkstu zarnā. Ja tas nenotiek, kā paredzēts, barība, sajaukta ar žulti, tiek atsviesta atpakaļ, radot nepatīkamus simptomus.

Tad vajag stimulēt aknu darbību, lietojot žults veidošanos veicinošus augus, piemēram, mārdadža lakstus un sēklas, pienenes lakstus un saknes, strutenes lakstus (mazās devās), dzeltenās kaķpēdiņas ziedus, mārrutka saknes, ūdens kreses saknes, piparmētras lapas, bārbeles mizas un lapas un ķimenes sēklas. Vienlaikus ieteicams izmantot augus ar žulti dzenošām īpašībām, piemēram, cigoriņu, melno rutku, matuzāli, mežrozīti.

Kad aknas slinko

Uzsākot atveseļošanas kūri jebkādas slimības gadījumā, vispirms ieteicams uzlabot aknu darbību. Aknu šūnām piemīt lielas atjaunošanās spējas, kas glābj pēc pārmērīgas medikamentu un alkohola lietošanas. Arī tad, ja ir hronisks vīrusu izraisīts aknu iekaisums vai pat ciroze sākuma stadijā, nevajag krist panikā, bet mērķtiecīgi ārstēties, lai paaugstinātu to atjaunošanās spējas.

Aknām labi palīdz mārdadža (Silibum marianum L.) sēklas. Mūsu apstākļos tas ir kultūraugs, taču novērots, ka pavasarī sadīgst sēkliņas, kas rudenī izkritušas un pārziemojušas. Kad augs nozied, galviņas nogriež apmēram pēc nedēļas. Par gatavību liecina sēkliņu iekrāsošanās brūnā krāsā. Augā esošie glikozīdi nostiprina aknu šūnu apvalku un padara to izturīgu pret vīrusiem.

Ņem 30 gramus sēkliņu, samaļ kafijas dzirnaviņās, aplej ar puslitru ūdens, vāra, līdz paliek puse no ūdens daudzuma, un katras 40 minūtes lieto pa divām ēdamkarotēm novārījuma. Sēkliņu pulveri var ieņemt pa tējkarotei piecreiz dienā, uzdzerot ūdeni.

Var izmantot arī mārdadža lapas. Tās ievāc, kad augs sāk ziedēt, sagriež un žāvē augstā temperatūrā labi vēdinātās telpās. Tējas pagatavošanai ņem ēdamkaroti smalcinātu lapu, aplej ar glāzi karsta ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes. Lieto pa glāzei trīs reizes dienā. Katrai reizei pagatavo jaunu tējas uzlējumu.

Aknu šūnu atjaunošanos veicina arī ālantes sakne (Inula helenium L.). Tās rok rudens pusē, kad auga lapas paliek dzeltenīgas un vīst. Pēc izrakšanas nomazgā, sasmalcina un izžāvē. Saknes ir derīgas, kamēr smaržo.

Gramu pulvera aplej ar glāzi vēsa ūdens, atstāj ievilkties 6 – 8 stundas un izdzer pirms ēšanas. To var lietot, arī uzdzerot ūdeni, sajaucot ar medu attiecībā 1:4 un lietot pa deserta karotei trīs reizes dienā.

Akūta hepatīta gadījumā parasti rodas arī žultspūšļa darbības traucējumi, tāpēc ir lietderīgi aknu tējā iekļaut augus ar žulti dzenošu darbību, piemēram, parastās bārbeles (Berberis vulgaris L.) lapas, mizu vai saknes.

Kas palīdz pret dzelti

Akūta iekaisuma gadījumā, kad vērojama dzelte, ieteicams aknu rajonam pielikt silta ūdens pūsli. Pēc tam labo paribi norīvē ar vēsa ūdens sūkli. Sildīšana jāatkārto četras reizes dienā pa 15 minūtēm.

Dzeltes periodā slimniekam jāatrodas gultā, jāuzņem ogļhidrātiem bagāts ēdiens mazos daudzumos un divreiz dienā jāiedzer pa ēdamkarotei aktīvās ogles pulvera, lai neļautu toksiskajām vielām no zarnām uzsūkties asinīs.

Ja dzelte ilgi nepāriet, ņem nenogatavojušos vīnogu sulu un attiecībā 1:1 pievieno svaigi pagatavotu cukura sīrupu. Uzglabā ledusskapī un lieto pa divām ēdamkarotēm piecas reizes dienā pirms ēšanas. Vienlaikus ārīgi lieto hennas ziedi, kuras pagatavošanai ņem sviestu, kam pievieno tik daudz hennas pulvera, lai maisījums būtu spilgti oranžs.

Pirms ziedes uzklāšanas nomazgājas, tad ieziež visu ķermeni, ietinas palagā, kuru pēc tam nebūs žēl izmest, un pēc divām stundām noskalojas. Parasti pēc šīs procedūras dzelte pāriet divu triju dienu laikā.

Jo lielākas pūles tiek pieliktas, ārstējot akūtu aknu iekaisumu, jo mazāka varbūtība, ka tas pāries hroniskā slimībā.

Nepārslogot aknas

Daudzu dziednieku ieteikto citrona sulas un eļļas lietošanu attīrīšanas nolūkos uzskatu par veselībai kaitīgu. Iedzerot 300 gramus olīveļļas un 300 gramus citrona sulas, lai to sašķeltu, aknām dažās stundās jāizdala trīsarpus litru žults, taču normāli tās dienā saražo 500 – 700 mililitrus šā gremošanas sekrēta. Parasti zarnu saturs tiek pārvērsts brūnā krāsā, taču šajā gadījumā, žultij reaģējot ar citrona sulu, nokrāsojas zaļš, priecējot “attīrītāju”.

Aknu šūnas, tik intensīvi darbodamās, iekaist, veidojas asinsizplūdumi un asinīs nokļuvušās taukskābes var izgulsnēties aknu šūnās, veidojot taukaino distrofiju. Ja žultspūslī ir akmeņi, tie var iesprūst, un tad var glābt tikai steidzama operācija.

Protams, šo attīrīšanas procedūru pavada caureja, sāpes vēderā, sirdsdarbības traucējumi, asinsspiediena krišanās un galvassāpes. Šajos gadījumos jāizsauc vemšana un jāskalo kuņģis.

 

Arturs Tereško, fitoterapeits, Latvijas Avīze (2008)

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.