Apinis (Humulus lupulus) vijas ap kokiem un bieži ir sastopams upju krastos. Jau kopš 11. gadsimta apiņa rogas izmanto alus darīšanā, jo, pievienojot tās alum, tas neskābst un iegūst patīkamu rūgtenu garšu un svaigu smaržu. Tautas medicīnā apiņa rogas lieto sāpīgu, stipri asiņojošu mēnešreižu gadījumā, ar klimaksa periodu saistīto nervu sistēmas, sirds un gremošanas orgānu darbības traucējumu novēršanai, kā arī ādas slimību ārstēšanai.
Ar labiem panākumiem apiņa rogas lieto migrēnas, podagras, tuberkulozes ārstēšanai, ēstgribas veicināšanai. Apiņu «čiekuriņi» jāvāc, kamēr tie ir dzeltenīgi zaļi un pieglaustām zvīņām, tā kā tas ir pašlaik (kad zvīņas paveras, viss labums izbirst). Apiņi satur lupulīnu, kura sastāvā ir ēteriskās eļļas, rūgtvielas humulons un lupulons, kurām piemīt antibakteriālas un fitoncīdas īpašības. Tātad apiņus var lietot profilaktiski gripas epidēmijas laikā.
Apiņi ir vairāk piemēroti sievietēm, jo satur sievišķo hormonu estrogēnu. Uz vīriešiem tas atstāj ne visai labu iespaidu, piemēram, daudz dzerot alu, viņiem rodas t. s. alus vēders ne tikai tāpēc, ka alus satur daudz kaloriju, bet pie vainas ir arī apiņa estrogēnu darbība. Vācieši raksta, ka īpaši tāda iedarbība ir skārda bundžās pildītam alum. Apiņi novājina arī potenci, toties dod labu miegu. Tā ka alus ir sieviešu un jaunu vīriešu dzēriens, bet vīriešiem gados labāk baudīt sarkanvīnu.
Ņem l ēdamkaroti drogas, aplej ar l glāzi vāroša ūdens, vāra uz lēnas uguns 8–10 minūtes, ļauj ievilkties 20–30 minūtes. Lieto pa 2 ēdamkarotēm trīsreiz dienā pirms ēšanas.
Spēcina potenci
Čīkstuļu laimiņš (Sedum telephium) ir sukulents, kas lapās uzkrāj šķidrumu, tāpēc tās izskatās biezas un burzot čīkst. Kaut arī augs pašlaik ir apvītis, tas ir uzkrājis daudz aktīvu vielu. Čīkstuļu laimiņš atrodams mitrās pļavās, pie akmeņu krāvumiem, žogmalēs, vietās, kur pāri nav gājusi izkapts. Augs sasniedz 50–60 cm garumu, zied ar balti dzeltenīgiem vai rozīgi purpurkrāsas ziediem. Abas pasugas ir vērtīgas ārstniecībā. Laimiņš zied cauru vasaru, un visu vasaru tā lakstus var vākt.
Čīkstuļu laimiņa preparāti pastiprina vielmaiņas procesus veselajās šūnās un audos, veicina veselo šūnu atjaunošanos, mazina iekaisumu. No čīkstuļu laimiņa labāk izspiest sulu, jo izžāvēt to ir grūti. Auga virszemes daļu nogriež, samaļ gaļasmašīnā, izspiež caur kaprona sietu, iegūtai sulai pēc apjoma pievieno 1/5 daļu medicīniskā spirta, sakrata, filtrē. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3–5 reizes dienā pirms ēšanas. Šis preparāts labi palīdz ārīgi, ja ir ievainojumi, apdegumi, čūlas vai tulznas. Iekšķīgi to var lietot sirds išēmiskās slimības, kuņģa čūlas, hroniska hepatīta un žultspūšļa iekaisuma gadījumā. Raksta, ka tas pastiprina potenci. Lieto laimiņa sulu pa 1–2 tējkarotēm 3 reizes dienā pirms ēšanas
Artūrs Tereško, fitoterapeits, „Latvijas avīze” (2007)