1

Fitoterapija topošām māmiņām

Nu jau aiz muguras pārsteigums, ka Tavā ķermenī pieņemas spēkā jauna dzīvība. Dažreiz šis stāvoklis izsauc ne tikai prieku par gaidāmām izmaiņām dzīvē un par ģimenes pieaugumu, bet arī nepatīkamas sliktas dūšas sajūtas, ko ārsti nosaukuši par agrīno grūtnieču toksikozi. Dažreiz veidojas anēmija, citreiz, moka tūskas, aizcietējumi un vēl kas. Par to nevajag uztraukties, sliktās sajūtas iespējams pārtraukt lietojot dažādu ārstniecības augu uzlējumus. Uzreiz gan jāsaka, ka šajā īpašajā stāvoklī ne viss, kas nāk no dabas būs derīgs.

Ir stingri jāievēro, ka nedrīkst  ne lielās, ne mazās devās lietot ārstniecības augus ar hormonālu darbību – apīņa ziedus, tauksakni, lucernu, āmuli, zilo kāpnīti, sarkano āboliņu, salviju, augus ar teratogēnu iedarbību – vērmeli, vībotni, estragonu, dievkociņu, fitolaku, abortīvi ir biškrēsliņš, smaržīgā rūta, pētersīļi, redīsi, paegļa ogas, lupstājs, aloje –šos augus grūtniecības laikā labāk aizmirst  un, protams, visus indīgos augus arī.

Runājot par citiem augiem, izskatās, ka daudz kas tiek liegts, tomēr jāsaka, ka visi zemāk nosauktie augi ir kaitīgi tikai lietojot lielās devās un nepārtraukti, taču ar ārsta ziņu  mazās devās, dažādos maisījumos tos var lietot,  jo noteikti tie ir mazāk kaitīgi kā vairums medikamentu

Pavasara adoniss var izsaukt priekšlaicīgas dzemdības, kalmes saknes arī pārlieku tonizē un nav vēlamas, , anīss var izsaukt asiņošanu, nav vēlams arī daudz lietot bārbeli, tā pastiprina dzemdes tonusu, arī tik nevainīgs augs kā rudzupuķe grūtniecības laikā nav vēlams, jo var izsaukt augļa hipoksiju. Visi sūreņu dzimtas augi paaugstina dzemdes tonusu un sabiezina asinis, galega lielos daudzumos arī var kļūt abortīva, tāpat arī ālante, amoliņš, mārsils, kliņģerīte, krūkļa miza,  gaiļbiksīte,, peonijas sakne, silpurene un senna.

Nav pieļaujama adaptogēnu – žeņ  šeņa, eleuterokoka, leizejas, zeltsaknes, citronliānas lietošana, jo šie augi var paaugstināt  asinsspiedienu un izsaukt vēlīno toksikozi. Arī garšīgā zemene nav īpaši vēlama, jo paaugstina alerģijas iespēju bērnam. Nātre, ganu plikstiņš, pelašķis, priedes pumpuri ielās devās pastiprina asins recēšanu, tāpēc jālieto uzmanīgi.

Laminārija lielos daudzumos var izsaukt joda pārdozēšanu, māllēpes, nav vēlamas ne grūtniecības, ne zīdīšanas laikā un arī bērniem līdz 2 gadu vecumam. Rabarbers par daudz skābina asinis. Čaga var izsaukt alerģiju gan mātei, gan bērnam, turklāt aiztur organismā šķidrumu. Lakrica paaugstina asinsspiedienu, var izsaukt tūsku un vēlīno toksikozi.

Uzmanīgi var lietot kaķpēdiņu, baldriāni, pabērza augļus, asinszāli, irbeni, aveni, vībotni, struteni.

Uzturā nav vēlami pētersīlis, selerija, redīsi, lupstājs, dilles, ķiploki.

Bez bēdām un neprasot ārstam grūtniecības laikā var lietot: bērza lapas un pumpurus, brūklenes lapas un ogas, ingveru, kāpostu, liepas ziedus, ortīliju, raskrēsliņu, piparmētras, māteri, kumelīti, mežrozīti, eikaliptu.

Un tā mazulis ir pieteicies. Līdz ar priekiem par ģimenes pieaugumu, uzrodas arī bažas par laimīgu iznākumu. Lai tā būtu, augi daudz var palīdzēt.

Agrīnā grūtniecības toksikoze

Šo stāvokli pārvarēt var palīdzēt māte Daba. Pirmais ar ko sākam ir sulas. Labi palīdz citrona sula, to var lietot jebkādā daudzumā, bet tikai caur salmiņu, lai nesabojātu zobu emalju. Ja kam ir žultsceļu diskinēzija, var rasties dedzināšana kaklā, tad jālieto mazāk skābās – granātābola, ķirbja, pīlādža sulas. Īpaši ieteicams ir pīlādzis, tā ogas ir jāievieto saldētavā, tad jāatlaidina un sula viegli atdalīsies. Ja grib, lai sula ilgāk uzglabātos, to saldina ar cukuru attiecībā 1:1.5. Pāris ēdamkarotes uz glāzi ūdens šī sīrupa lieliski atvieglos stāvokli. Agrīno toksikozi palīdz mazināt arī sablenderēts kokteilis ar ceļmallapas lapām, piparmētras un melisas lakstiem.

Smagos gadījumos, kad ir vemšana,  aptiekā ir jāiegādājasbaldriāna, vilkābeles un māteres tinktūras, jāsajauc tās attiecībā 2:3:1 un jālieto pa 20 pilieniem 2-3 reizes dienā. Darbības pastiprināšanai, šai tinktūrai pa šķipsnai var pievienot liepas ziedus, melisu, ugunspuķes lapas, dumbrāju zaķpēdiņas lakstus un pīlādžogas. Lai tas viss ievelkas dažas dienas. Šī tinktūra var palīdzēt pat tādos gadījumos, kad liekas, ka sliktas pašsajūtas dēļ jāpārtrauc grūtniecība.

Līdztekus ieteicams lietot raspodiņa lakstu, ingvera tēju, cigoriņa un mazās devā lakricas saknes novārījumu.
Siekalošanos palīdz novērst mutes dobuma skalošana ar alkšņa čiekuriņu, bergēnijas saknes, ozola mizas novārījumu. Ja ir izteikta svīšana, dažas dienas var palietot salvijas lakstu tēju un stāvā retēja saknes novārījumu.

Draudošs spontānais aborts

Protams, šis nopietnais stāvoklis ir oficiālās medicīnas pārziņā, taču ir tādi augi, kas mazina dzemdes tonusu un novērš briesmas. Piemēram, lietojot meža avenes lapas pāriet sāpes vēderā un jostas rajonā, jo to iespaidā mazinās muskulatūras saspringums. Avenes tēju ieteicams dzert pēdējos divos grūtniecības mēnešos, lai sagatavotu dzemdību ceļus,lai nebūtu plīsumu. Šim nolūkam lieto 1 tējkaroti sasmalcinātu avenes lapu uz glāzi karsta ūdens. Ieteicama arī karkadē tēja, to lieto ņemot desertkaroti sarkano ziedlapiņu uz 2 glāzēm karsta ūdens, izdzer dienas laikā.
Ja parādās sarkanīgi izdalījumi, palīdzēt var ziedošas nātru galotnītes, kam piemīt asiņošanu mazinošas un hormonu līmeni regulējošas īpašības. Doza – viena ēdamkarote uz glāzi karsta ūdens, izdzer pa malciņam dienas laikā, tā 3 dienas. Darbības pastiprināšanai ieteicams pa šķipsnai pievienot bērza lapas, ceļmallapas, vilkābeles ziedus, liepas ziedus, smilšēršķu lapas un ogas, tas mazina skābekļa badu mātei un bērnam un stiprina augli mātes miesās.

Draudoša spontāna aborta gadījumā 6-7 dienas jāpalieto enterosorbenti – vielas, kas saista toksīnus zarnu traktā, piemēram, zilos mālus, smektu, enterosorbu, labi darbojas šai ziņā arī zaļie salāti un spināti.

Kā profilaktisku līdzekli, lai šis draudošais stāvoklis neveidotos, ieteicama pienenes sakne. Ņem ēdamkaroti saknes aplej ar glāzi karsta ūdens, tur termosā 3-4 stundas, lieto pa malkam dienas garumā.

Antīkie ārsti ieteikuši grūtniecēm nēsāt dzintara rotaslietas, lai šis dzīves periods būtu veiksmīgs no sākuma līdz beigām. Ja kāds uz to raugās skeptiski, der atcerēties, kā pret dažādiem ticējumiem norobežojies zinātnieks Nils Bors vērtēja pakavu pie durvīm. Viņš teica: „Ziniet, runā, ka tas palīdz pat tiem, kas tam netic”.

Grūtniecības anēmija

Tas ir stāvoklis, kad samazinās sarkano asins ķermenīšu daudzums asinīs un tas var notikt gan dzelzs deficīta, gan citu mikroelementu trūkuma dēļ. Iespējams stāvoklis, kad dzelzs un pārējo metālu, kā arī vitamīnu daudzums ir nepietiekams pārtikā, vai arī tie neuzsūcas no zarnu trakta. Šos traucējumus palīdz novērst kalmes, pienenes baldriāna saknes, vilkābeles augļi, anīsa sēklas, mežrozītes augļi, pīlādža augļi, upenes ogas un lapas, ancīša lakstu tēja, melisa, raspodiņu tēja un lakaču lapu tēja.

Jāēd daudz zemenes, upenes, avenes, pīlādža, vilkābeles ogu, labi palīdz arī sarkanās vīnogas, brūklenes, dzērvenes, aprikozes(arī žāvētas), āboli, banāni. Neaizmirstiet ieēst kādu saujiņu riekstu– īpaši derīgas ir mandeles, grieķu rieksti un citi, vienīgi ciedru rieksti nav ieteicami.

Ja ir uzsūkšanās traucējumi, palīdzēt var tējas sēnes lietošana bez īpašas dozēšanas, arī burkāna un sarkanās bietes sula pa pusglāzei 3 reizes dienā būs pašā laikā. Vienīgi jāatceras, ka izspiestu bietes sulu (pēc spiešanas) var dzert pēc 4 stundām, jāpagaida, kamēr neitralizējas solonīns – viela, kas ir nedaudz toksiska.

Slavas dziesma jāveltī ziedputekšņiem un, īpaši, bišu maizei. Šis bišu vākumiņš ir īsts brīnums – tas stimulē asinsradi un apgādā organismu ar visiem nepieciešamiem mikroelementiem, pie tam, vienlaicīgi samazina holesterīna līmeni asinīs, paaugstina vispārējo tonusu un garastāvokli, noregulē imunitāti, mazina iekaisumu, ja tādi ir, veicina aknu un visa gremošanas trakta darbību, regulē organismā hormonālo līmeni. Nu, vai nav panaceja? To lieto pa ½ tējkarotei 2-3 reizes dienā uzdzerot ūdeni.

Akūta vīrusu infekcija

Vīrusu infekcijas nežēlo nevienu, bieži uzklūp arī topošām māmiņām. Vieglāk no tiem izvairīties, nekā ārstēt. Jāievieš mājās aromterapijas pasākumi. Ieteicams iegādāties aromlampu un reizi dienā istabās palaist ciedra, citrona, salvijas, mārsila, eikalipta un raudenes ēteriskās eļļas. Profilaksei ieteicams lietotsmilšērkšķa ogu un lapu tēju. Šis augs grūtniecēm ir ļoti draudzīgs un aizstāv pret gripas, adenovīrusu, herpes un citomegalovīrusu infekciju, kā arī mazina iespēju saslimt ar vējbakām un masaliņām.

Ja tomēr parādās saslimšanas simptomi, ieteicams nāsīs iepilināt ar ūdeni 1:2 atšķaidītu māllēpes, kalanhoe vai ķiploka sulu, dzert dzērvenes, avenes, upenes, brūklenes, citrona, granāta, atšķaidītas, siltas sulas lielos daudzumos.

Vajag pagatavot tējas maisījumu ar liepas ziediem, avenes lapām, vīgriezes ziediem, melnā plūškoka ziediem, ceļmallapas lapām, trejdaivu sunīša lakstiem, asinszāles ziediem. Ja nav visi nosauktie – neuztraucaties, pietiks ar tiem, kas ir, taču, ja ir mazāk par trim komponentiem, tad jāsāk skatīties, ko drīkst, ko nē, kā tika norādīts raksta sākumā. Laba kombinācija ātrai palīdzībai ir avenes lapu un smilšērkšķu lapu tēja, kas ātri mazina temperatūru un citas vīrusu infekcijas izpausmes. Ja moka sauss klepus, tam vajag pievienot māllēpes lapas, altejas sakni, melnā plūškoka ziedus, malvas vai štokrozes ziedus un viršu ziedus.

Sāpes kaklā palīdz mazināt propoliss. Propolisu gabaliņos var nopirkt bišu bodēs vai pie bitiniekiem tirgū. Ieteicams košļāt turku pupas lieluma gabaliņu, kamēr tas izkūst mutē un tā 2-3 reizes dienā.

Kā mazināt striju veidošanos

Ar katru mēnesi apjomi kļūst lielāki. Ne vienmēr āda var tik ātri tam piemēroties un sāk izstiepties ne visai pievilcīgās strīpās. Lai to novērstu jānēsā bandāža. Otrkārt uz vēdera ādas jāliek kompreses ar tīruma kosas lakstu un tauksaknes saknes novārījumu, attiecībā 2:1.

Pagatavojot to, ņem 40 gramus maisījuma, aplej ar litru ūdens, karsē gandrīz vārot 15 minūtes, tad nokāš, samitrina drānu un tur uz vēdera ādas 30 minūtes. Procedūru var veikt 2 reizes dienā.

Vēdera izejas traucējumi

Klasiskos caurejas līdzekļus grūtnieces lietot nedrīkst, jo tie ir ar abortīvu blakusiedarbība. Aizcietējumu mazināšanas pasākumi ir kustības – soļošana, vingrojumi guļus stāvoklī, otrkārt, pārdomāts uzturs ar pietiekamu šķiedrvielu saturu. Garšīgas „zāles”ir vīģes, zilās plūmes, dateles, aprikozes, linu sēklas, plūškoka ogas, pīlādža ogas.
Labi palīdz tēja pagatavota no diļļu, ķimeņu lakstiem un sēklām, anīsa sēklām, koriandra un fenheļa sēklām. Ņem pa ½ tējkarotei šo sēklu, aplej ar 2 glāzēm ūdens, vāra ~5 minūtes, izdzer dienas laikā.

Svarīgi stimulēt aknu darbību, jo žults ir galvenais zarnu kustinātājs. Aknu darbību veicina mārdadža sēklas pulvera veidā, mārdadža sēklu eļļa. Labi darbojas arī topinambūra saknes pulveris un novārījums.
Caureju palīdz novērst mellenes ogas, šai gadījumā tās var ēst cik iet iekšā. Labi palīdz ozola mizas, alkšņa čiekuriņu, bergēnijas saknes, stāvā retēja saknes novārījums. Ņem 1-2 ēdamkarotes maisījuma, aplej ar 2 glāzēm ūdens, vāra dažas minūtes, kad atdziest, lieto pa 1 -2 ēdamkarotēm 2-3 reizes dienā.

Aizcietējumus bieži pavada hemoroīdi. Šai gadījumā dara visu, lai novērstu aizcietējumus un papildus lieto augus, kas uzlabo vēnu tonusu un mazina iekaisumu. Brīnišķīgs līdzeklis ir lazdas lapu un mizas novārījums, tam var pievienot pīlādža ogas, vīgrieža ziedus, nedaudz asinszāles un madaras lakstus, ancīša lakstus, ceļmallapas lapas.

Gatavojot novārījumu ņem 1 ēdamkaroti lazdas lapu un mizas maisījuma, aplej ar litru ūdens, vāra 10 minūtes, pievieno 2 ēdamkarotes augu maisījuma, ļauj ievilkties 15 minūtes. Lieto pa glāzei 3 reizes dienā. Ieteicams šai novārījumā mērcēt marlīti un likt uz iekaisušajiem vēnu mezgliem.

Ārīgi kompresēs vai sēdvannās  labi darbojas arī ozola mizas, alkšņa čiekuriņu, bergēnijas saknes, stāvā retēja saknes, purva vārnkājas, pelašķa, tīruma kosas novārījums un asinszāles eļļa.
Kopš seniem laikiem pazīstams paņēmiens, kad saberž apses lapas, ieliek tās marlītē un novieto uz sāpošiem vēnu mezgliem, paturot tur 2 stundas. Pēc noņemšanas, tūpļa apvidu noskalo ar vēsu ūdeni. Procedūru atkārto ik pēc dienas.

Tūskas

Bieži grūtniecības otrajā pusē parādās tūskas uz apakšstilbiem. Dažreiz tās mazinās, ja ierobežo sāls lietošanu, taču citreiz vajag nierītēm palīdzēt, nu, protams, ar augiem, nevis medikamentiem. Vispopulārākais un efektīvākais līdzeklis tūsku mazināšanai ir bērza lapu tēja. Ņem ēdamkaroti sasmalcinātu bērza lapu, aplej ar 2 glāzēm karsta ūdens, to var papildināt ar šķipsniņu brūklenes lapām, vīgrieža ziediem, virša ziediem, melnā plūškoka ziediem. Uzlieto tēju atstāj ievilkties 15 minūtes, izdzer pa malkam līdz vakaram. Laba ir arī no tālām zemēm nākusī ortosifona tēja, to sauc arī par Javas tēju. Šis augs īpaši noderīgs, kad analīzes uzrāda zemu urīna īpatnējo svaru un olbaltumu urīnā.

Ļoti labi darbojas bērza lapas aplikācijās uz apakšstilbiem. Rīkojas šādi: uzvelk lielākas zeķes, piebāž tās ar bērza lapām un tā 2-3 stundas padzīvojas. Kad lapas noņem tās ir slapjas, bet apakšstilbi, kas pirms tam bijuši kā stabiņi, atkal ir slaidi – nenobrīnīties.

Nieru un urīnpūšļa iekaisums

Visbiežāk sākas pēc tam, kad salušas kājas. Arī šī vaina biežāk piemeklē grūtniecības pusē. Ja laicīgi sāk lietot augu preparātus, var izvairīties no antibiotiķu dzeršanas, kas ir kaitīgi gan mātei, gan bērnam. Jāsāk arIslandes ķērpi, asinszāli, rīkšu zeltslotiņu. Šiem augiem ir pretmikrobu un pretiekaisuma darbība, jāpievieno arī augi, kam ir urīndzenoša iedarbība – bērza lapas, brūklenes lapas un citi, kas minēti tūsku gadījumā. Ja ir dedzināšana čurājot, tad jāpievieno augi ar miecējošu darbību – stāvā retēja saknes, ozola miza un augi ar gļotas radošu darbību – liepas ziedi, linsēklas, māllēpes lapas. Ja ir sāpes, noder kumelītes ziedi, kalmes saknes, dumbrāju zaķpēdiņas laksti. Kad slimība atkāpjas jāpalieto augi ar atjaunojošām, reģeneratīvām īpašībām – kumelītes ziedus, ceļmallapas lapas, mežrozītes augļus.

Parasti augu maisījumā iekļauj 5-7 augus, ņem 1 ēdamkaroti maisījuma, aplej ar glāzi karsta ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes, nokāš. Lieto pa malkam 4 reizes dienā  30 -60 minūtes pēc ēšanas. Šīs tējas jālieto ilgstoši 1-2 mēnešus, kaut arī slimības simptomu vairs nav, jo nieres ir tāds orgāns, kas prasa ilgstošu ārstēšanu.

Tromboflebīts

Labāk pirms grūtniecības paplašinātās vēnas salabot, tad iespēja, ka tās iekaisīs būs minimāla. Vēnu iekaisums ir bīstams ar to, ka iekaisuma vietā veidojas trombi, kas var aizklīst visur kur, tāpēc šī vaina jau pašā sākumā enerģiski jāārstē. Kājas jācenšas novietot augstāk gan guļot, gan sēžot. Uz iekaisušo vietu jāliek komprese ar dzeltenā amoliņa lakstu ūdens uzlējumu, ja ir vasara un atrodami svaigi augi, ļoti palīdz sasmalcinātu ceriņu, ievas ziedu, kastaņa lapu un ziedu, lazdas lapu kompreses. Pārmaiņus uzsmērē asinszāles eļļu.
Jādzer arī tējas ar augiem, kas šķidrina asinis – noderēs vīgrieze, liepas ziedi, vilkābeles ziedi, tiem ir arī pretiekaisuma darbība. Ļoti jāizsver citu augu lietošana, jo daudzi no tiem vairo eritrocītus un palielina asins recēšanas spēju. Uzturā šai gadījumā jālieto sarkanās vīnogas, ananāsi un ķiploki, kas arī šķidrina asinis.
Izsutumi, sasutumi, ādas iekaisums

Lieliski palīdz Likopodijs – staipekņa sporu pūderis, ko var iegādāties aptiekās.

Lai jums viss laimīgi izdodas! – dr. Artūrs Tereško

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.