0

Zāļu tēja gan veselībai, gan mundrumam

Rudens atgādina, ka laiks dzert zāļu tēju. Gan omulībai tumšā vakarā, gan veselībai.

“Vērtējot, kādas tējas vairāk pieprasa, var secināt, ar ko cilvēki vairāk slimo. Nenoliedzami, pieprasījumam pēc zāļu tējām ir sezonalitāte. Rudenī dzer tējas, kas stiprina imunitāti, arī pret saaukstēšanos, toties visu gadu lieto tēju nierēm un aknām,” stāsta zemnieku saimniecības “Doktus” īpašnieks, ārsts Artūrs Tereško. Viņa gatavotās zāļu tējas ir labi pazīstamas visā Latvijā.

Patlaban ražotnē Līvos tiek gatavotas ap 30 beramās zāļu tējas un piecu veidu ikdienas tējas, kas fasētas tējas maisiņos. “Katra tēja gatavota ar jēgu. Ir reizes, kad medikamentus vairs nevajadzētu lietot, bet pret kaiti var dzert tēju, kas ļaunumu nenodarīs. Tēju var dzert kopā ar medikamentu, jo tā attīra organismu, arī stimulē vai veicina kādas organisma funkcijas,” atgādina dakteris Artūrs Tereško un ar lepnumu piebilst, ka viņa ražotās tējas novērtējuši arī kolēģi, kuri saviem pacientiem tās iesaka.

Lai gan zāļu tējas savām vajadzībām, arī nelieliem tirdziņiem, vāc, žāvē un gatavo maisījumus daudzi, Artūra Tereško tējām tādu īstu konkurentu nav. Pats atzīst, ka fitoterapija ir hobijs, interesants darbs, kur var izmantot zināšanas, kas gados sakrātas. Tēju, kuras iesaka arī mediķi, nemaz nav tik daudz. Kaut nav medikaments, bet veselības nostiprināšanā, atgūšanā tās palīdz. Artūra Tereško ražotnē top 30 dažādas beramās tējas, kuras var nopirkt aptiekās, dakteris tās sauc par pārtikas tējām, un piecu veidu, fasētas maisiņos, var iegādāties arī veikalos. Vasarā savāktas gan savos, gan citu saimniecību laukos četras tonnas augu, vēl desmit iepirktas.

Uzņēmīgais ārsts visu laiku virzās uz priekšu. Tirgū jau neviens negaida. Atdot par lētu naudu jau nav liela māka. Par pircēju trūkumu “Dr.Tereško tējas” sūdzēties nevar.

Lai noturētos tirgū, nepietiek vien ar to, kas ir, kaut labs, novērtēts. Regulāri pircējiem dzīvespriekam un veselības uzlabošanai tiek piedāvāts kas jauns. Pēdējais jaunums – Melnā ugunspuķes tēja. Par to var stāstīt leģendas. Kas ir likopodijs, zina retais, bet, kas ir pintuki, nav pat vērts minēt, tādus ražo tikai Līvos. Tas ir tējas saišķis, kurā iesietas dažādas zālītes, un tas noder gan pirtī, gan vannai un masāžai.

Pēdējā laikā Artūrs Tereško piedāvā arī dažādu augu izvilkumus eļļā, augu maskas nogurušām acīm. Ikvienu piesaista tēju nosaukumi, kurus izdomā ārsts pats. Lai gan allaž uzsver, ka zemnieku saimniecība “Doktus” ir ģimenes uzņēmums, kur iesaistīta arī dzīvesbiedre Baiba, meita un dēls.

“Visveselīgākais organismam ir ūdens, bet, ja to bagātina augi, kas var būt garšīgāks un veselīgāks,” mundri saka Artūrs Tereško.

Sarmīte Feldmane, “DRUVA”, 2014

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.