1

Visaptverošs pārskats par betulīnu kā spēcīgu pretvēža līdzekli

Tāpat kā vairākums ārstu, arī es esmu noraizējies par onkoloģisko slimību gadījumu pieaugumu, īpaši, jaunu cilvēku vidū. Sliktākais ir tas, ka mēs nevaram ietekmēt pārtikas un vides kvalitāti, kā arī, mūsu spēkiem nenovēršamo disstresu, kas ir galvenie onko slimību izraisītāji. Daudzi, protams, var izvēlēties bioloģisko pārtiku un ūdeni no avota, bet ne visi un ne vienmēr.

Būdams fitoterapeits, sekoju līdzi pētījumiem par jaunām iespējām šo slimību novēršanā un ārstēšanā, tieši ar ārstniecības augiem un sēnēm. Pēdējās desmitgadēs zinātnieki intensīvi pēta augus un sēnes, lai noskaidrotu to īpašības, ko varētu izmantot preventīvi audzēju gadījumu samazināšanai un ārstēšanai. Ir pierādītas sēņu – šitaki, čagas, tauriņpiepes, kardicepa, brūnās bērza piepes, reiši, maitake pretaudzēju īpašības, tāpat ir pozitīvi pētījumi par augu – adaptogēnu: žeņ-šeņ, rožainās rodiolas, leizejas, eleoterokoka audzēju izplatību kavējošu darbību.

Tomēr pēdējās desmitgades visvairāk pētītā substance ar pretaudzēju aktivitāti ir bērza tāss sausais ekstrakts – betulīns un tā atvasinājums betulīnskābe.

Šeit lasītājiem piedāvāju pilnu pētījuma pārskata tulkojumu par betulīna pretaudzēja īpašībām. Jāpiebilst, ka šis pārskats ir adresēts ļoti šauram speciālistu lokam, galvenokārt onkologiem, jo ierindas ārstiem, arī man, daudzās šeit apskatītās šūnu līnijas neko neizsaka un darbības mehānismu izprašana ir par sarežģītu. Tomēr, izlasot šo pārskatu, var izdarīt secinājumus:

1. Betulīns kavē dažāda veida vēžu izplatīšanos un invāziju.

2. Betulīns stimulē tos iekšējos procesus audzēja šūnās un ārpus tās, kas pakļauj audzēja šūnas ieprogrammētai, dabiskai nāvei, ko sauc par apoptozi.

3. Betulīns kavē audzēja šūnu augšanu, traucējot jaunu asinsvadu veidošanos audzēja masā.

4. Ir pierādīts, ka betulīns ievērojami kavē vairāku vēža šūnu veidu, tostarp, plaušu un centrālās nervu sistēmas audzēju (rabdomiosarkoma/medulloblastoma) šūnu migrāciju un metastazēšanos.

5. Betulīns darbojas uz dažādas lokalizācijas un dažādu veidu audzējiem, bet efektīvā deva variē plašās robežās – no 10 mg/kg. līdz 30 mg/ kg svara, aptuveni pārrēķinot uz cilvēku in vivo pētījumos pielietotās devas.

6. Betulīns paaugstina ķīmijterapijas efektivitāti un samazina terapijas blakusparādību biežumu un smagumu, kas ļauj kursu pabeigt pilnā apjomā.

7. Betulīna antiproliferatīvais potenciāls nav bijis atkarīgs no šūnu izcelsmes (cilvēka vai dzīvnieka).

8. Būtiska priekšrocība, izmantojot betulīnu kā bioaktīvu līdzekli, ir tā zemā toksicitāte pret normālām šūnām.

9. Ilgstošos pētījumos ar dzīvniekiem betulīnam nav izdevies pierādīt toksiskas vai kādas citas nelabvēlīgas īpašības.

Pēdējie divi secinājumi – par betulīna drošību, dod iespēju to lietot kā uztura bagātinātāju kapsulu vai eļļas emulsijas veidā, kamēr nav izdarīti sarežģītie klīniskie pētījumi, un tas nav nonācis ārstu rīcībā kā medikaments. Devai, atkarībā no svara un audzēja veida, vajadzētu būt no 1 līdz 2 gramiem diennaktī.

(Ārsta Artūra Tereško priekšvārds)

Pārskats sagatavots PDF formātā, lai to varētu lasīt Jums ērtā laikā vai arī izdrukāt.

Ielādēt šeit: Betulīns – Pretvēža pārskats

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.