1

Latīniskais nosaukums: Populus tremula.

Apse ir īpatnējs koks, jo tā lapas patiešām trīc un dreb arī tad, ja nav ne mazākās vēja pūsmiņas. Bet, ja uzpūš neliels vējiņš, tad apse skan un grab ar īpatnēju troksni. Varbūt tādā veidā apses lapa sev piegādā vairāk gaisa vielmaiņai bezvējā nekā citi koki. Pateicoties aktīvajai vielmaiņai, apse ir pats ātraudzīgākais Latvijas koks un otrs izplatītākais Latvijā (aiz bērza). Apses ātri aug un lieliski atjaunojas. Daudzas apšu sugas sauc arī par papelēm, kuras aug apstādījumos un parkos.

Apse zied aprīļa un maija mēnesī pirms lapu plaukšanas.

Ziedi, garas putekšņu ziedu spurdzes, sarkanīgā un dzeltenā krāsā. Ir vīrišķās un sievišķās ziedu spurdzes. Pēc noziedēšanas, sievišķīgajās spurdzes attīstās sēklu pogaļas, kuras maija beigās, jūnija sākumā pārplīst un izbirdina daudz sēklu ar garām lidpūkām. Apšu sēklas ātri zaudē dīgtspēju, tādēļ jāsēj nekavējoties pēc nogatavošanās. Daudzas apšu sugas var pavairot ar spraudekļiem. Parastā un sudrabapse, bagātīgi dzen sakņu atvases, spraudekļi apsakņojas slikti, tāpēc tās jāvairo ar sakņu atvasēm. Apses lapas novīst strauji – līdz ar pirmo salu, tās kļūst dubļaini brūnas un nokrīt. Pērkona laikā zem apses nav ieteicams atrasties, tāpēc māju tuvumā apsi nestāda.

Apses mizu izmanto ādu miecēšanai. Iegūst dabiskās krāsvielas – dzeltenu un zaļu. No ziediem bites savāc ziedputekšņus un no pumpuriem līmi, ko izmanto propolisa radīšanā.

ĀRSTNIECISKĀ IEDARBĪBA

  • Miza. Mizu ievāc agri pavasarī. Vēlams izvēlēties gaiši-zaļas krāsas, gludu mizu, kas nav vēl saplaisājusi. Miza satur: glikozi, fruktozi, saharozi, aromātiskās skābes, miecvielas, taukskābes.
  • Lapas. Ievāc maija sākumā, jūnijā. Lapas satur: ogļhidrātus, organiskās skābes, karotinoīdus, vitamīnu C, karotīnu, flavonoīdus, miecvielas.
  • Pumpuri. Ievāc pirms to atvēršanās un ieteicams pielietot ātrās kaltēšanas metodes. Pumpuri satur: fruktozi, rafinozi,  aromātiskās skābes, miecvielas.
  • Preparātu iedarbība. Tiem piemīt pretmikrobu, pretiekaisuma, pret klepus, antihelmintoza iedarbība. Izmanto apetītes uzlabošanai. Mizas pretiekaisuma un pretmikrobu iedarbību apvienojums labi palīdz tuberkulozes, malārijas, sifilisa, dizentērija, plaušu iekaisumu, dažāda smaguma klepus, caurejas, reimatisma, urīnpūšļa gļotādas iekaisumu gadījumos. Ārīgai lietošanai novārījumus izmanto brūču, čūlu, apdegumu, ādas iekaisumu, gļotādu iekaisumu ārstēšanas procesā.
  • Pumpuru uzlējums. 1 tējk pumpuri, 1 gl verdošs ūdens. Aplej, nostādina slēgtā traukā 15 min. Atdzesē 45 min., izkāš. Lieto 1 ēdk. 3 reizes dienā pirms ēšanas. Lieto podagras, urīna nesaturēšanas gadījumos. izmanto kā urīdzenošu līdzekli urīnpūšļa gļotādas iekaisumu ārstēšanā. Izmanto arī ārīgai lietošanai komprešu veidā.
  • Svaigas lapas. Sasmalcina lapas un pielieto kā kompreses sāpju mazināšanai iegurņa locītavu rajonā. Palīdz dziedēt furunkulus.
  • Mizas novārījums. 1 ēdk sasmalcināta miza, 2 gl karsts ūdens. Aplej ar karstu ūdeni, vāra slēgtā traukā, ūdens peldē 30 min., izkāš un pievieno ūdeni līdz sākotnējam līmenim. Lieto saldinātu 1-2 ēdk. 3-4 reizes dienā ēšanas laikā. Šo novārījumu izmanto arī ārīgai lietošanai.
  • Pumpuru novārījums. 1 ēdk pumpuri vai miza 0.5 l ūdens. Aplej ar verdošu ūdeni un vāra 10-15 min. Nostādina 3 stundas. Lieto kā tēju 3 reizes dienā, saldinot ar medu avitaminozes ārstēšanai. Var izmantot arī pumpuru spirta uzlējumu, lieto 20-40 pilienus dienā.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.