1

Sāpīgu mēnešreižu fitoterapija

Sāpīgu mēnešreižu fitoterapija

Sāpīgu mēnešreižu gadījumā palīdz maura retēja laksti. Tos vāc auga ziedēšanas periodā. Maura retējam ir sāpes mazinoša, urīndzenoša, žultsdzenoša, un vēderu mīkstinoša iedarbība. Tautas medicīnā to iesaka lietot arī pēc aborta, un dzemdībām. Ņem 1 ēd karoti lakstu, aplej ar 300 ml ūdens, vāra 10 minūtes uz lēnas uguns. Lieto pa ¼ glāzees 4 reizes dienā pēc ēšanas. Var izspiest sulu un lietot to pa 1 desertkarotei 3 reizes dienā.

Labi palīdz arī garšvielu maisījums, kur ņem pa 1 tējkarotei maltu diļļu, anīsa un ķimeņu sēklu, aplej ar glāzi ūdens, vāra 1 minūti. Izdzer dienas laikā. Ja dismenoreja ir sakarā ar hormonu- estrogēnu nepietiekamību, tad šai tējai jāpievieno 1 ēd karote apīņa augļkopu.

Apīnis – Humulus lupulus vijas ap kokiem un upju krastos ir bieži sastopams.Kā vēsta senie raksti, jau kopš 11. gadsimta apiņus izmantoja alus darīšanā, jo tos pievienojot, alus neskābst un iegūst patīkamu garšu un smaržu. Ārst­niecības nolūkiem apiņi ir lietoti daudz agrāk. Tautas medicīnā apiņus lieto sāpīgu, stipri asiņojošu mēnešreižu gadījumā, ar klimaktērisko periodu saistīto nervu sistēmas, sirds un gremošanas orgānu darbības traucējumu novēršanai, kā arī ādas slimību ārstēšanai. Ar la­biem panākumiem apiņu augļkopas lieto migrēnas, podagras, tuberku­lozes ārstēšanai, ēstgribas vei­cināšanai. Apiņu “čiekuriņi” jāvāc, kamēr tie ir dzeltenīgi zaļi un pie­glaustām zvīņām, jo tad, kad zvī­ņas paveras, viss labums izbirst. Apiņi satur lupulīnu, kura sastāvā ir ēteriskās eļļas, rūgtvielas-humulons un lupulons, kurām piemīt antibakteriālas un fitoncīdas īpašības, tātad, apiņus var lietot gripas epidēmijas laikā profilaktiski, lai nesaslimtu.

Apiņi lietošanai ir vairāk piemēroti sievietēm, jo satur arī fitoestrogēnus, no kā organismā veidojas sievišķīgais hormons – estragēns, kurš uz vīriešiem atstāj ne visai labu iespaidu. Visiem zināms apzīmējums – alus vēders, un tas nav tikai no tā, ka alus satur daudz kaloriju, pie vainas ir arī apīņa estrogēnu veidošanās stimulējošā darbība. Vācieši raksta, ka īpaši tāda darbība ir skārda bundžās pildītam alum. Arī potenci apiņi novājina, bet toties dod labu miegu. Ņemot šos apsvērumus vērā, var teikt, ka alus ir sieviešu dzēriens. Kā jau minēts, apiņu novārījumu iesaka sievietēm klimaktērisko traucējumu mazināšanai, tikai tas ir stipri rūgts.

Ņem l ēdamkaroti dro­gas, aplej ar l glāzi vāroša ūdens, vāra uz lēnas uguns 8-10 minūtes, ļauj ievilkties 20 – 30 minūtes. Lieto pa 2 ēdamkarotēm trīsreiz dienā pirms ēšanas.

Pagatavojot plašas darbības tēju sievietes veselībai, tās sastāvā ir jāiekļauj augi, kas samazina pārmērīgu asiņošanu un normalizē ikmēneša cikla norisi – raskrēsliņa, ganu plikstiņa un vībotnes lakstus, asinszāles lakstus. Šie augi arī novērš iekaisumu, uzlabo reparācijas procesus, kas ir ļoti būtiski sievietes veselības atjaunošanai pēc dzemdībām vai pēc operācijām. Asinszālei ir konstatēta arī tonizējoša un garastāvokli uzlabojoša iedarbība. Šīs tējas sastāvā ieteicams iekļaut baltdadzi- augu, kas pastiprina sirdsdarbību, tonizē zarnu trakta darbību un samazina iekaisumu visā reproduktīvajā sistēmā.

Pret dažāda veida iekaisumiem darbojas arī Islandes ķērpis, kas ir viens no spēcīgākajiem dabas antibiotiķiem un tieši tādēļ to jāiekļauj šīs tējas sastāvā. Tas neļauj vairoties mikrobiem un, novēršot varbūtējos iekaisuma procesus, palielina apaugļošanās iespēju.

Pagatavojot tēju, ieteicama šāda drogu attiecība:
Raspodiņu laksti 25.0
Vībotnes laksti 20.0
Baltdadža laksti 15.0
Ganu plikstiņa laksti 9.5
Maura retēja laksti 8.0
Islandes ķērpji 5.0
Asinszāles laksti 2.5

Ņem 2 ēdamkarotes tējas maisījuma, aplej ar 0.5 litriem avota ūdens, liek vārīties un kad sāk vārīties noņem no uguns, ļauj ievilkties 10-15 minūtes. Lieto pa glāzei 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Populārākās tējas

This site is registered on wpml.org as a development site.